Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Badacze ustalili, od jakiego minimalnego wieku powinno być prawnie dozwolone palenie zioła

Jest duże prawdopodobieństwo, że na manifestacjach „Sadzić, palić, zalegalizować!” krzyczały również młodsze osoby ;)
.get_the_title().

Eksperci prognozują, że w roku 2020 rynek używek zostanie całkowicie zdominowany przez syntetyczne leki i narkotyki. Swoje odrodzenie przeżywają również psychodeliki. Jednak niezależnie od tych trendów, na świecie wciąż dzieje się bardzo dużo wokół marihuany, zwłaszcza w Ameryce Północnej. W USA przybyło w ostatnich latach stanów, które zalegalizowały konopie indyjskie. Pod koniec 2019 roku amerykański Komitet Sądownictwa zatwierdził projekt ustawy o legalizacji marihuany na poziomie federalnym. Akt prawny będzie musiał zostać zatwierdzony przez kolejne organy państwa, ale z dużym prawdopodobieństwem już niebawem konopie indyjskie zostaną usunięte z rejestru narkotyków zakazanych. Oznacza to, że w Stanach Zjednoczonych marihuana będzie dostępna dla każdego do rekreacyjnego użytku.

A dokładniej: dla każdego, kto ukończył 21 rok życia. Tymczasem według ostatnich badań ta granica wieku mogłaby być spokojnie ciut niższa i wynosić 19 lat.

Thought Catalog/Unsplash

Do takich wniosków doszli naukowcy z Memorial University of Newfoundland w sąsiadującej ze Stanami Zjednoczonymi Kanadzie. Marihuana została tam zalegalizowana w połowie 2018 roku. Dozwolone jest posiadanie 30 gramów i 4 krzaków. Wedle ustawy z konopi indyjskich mogą korzystać rekreacyjnie osoby, które ukończyły 18 rok życia, z wyjątkiem kilku prowincji, gdzie ta granica wynosi 19 lat.

Niski pułap wiekowy sprawił, że Kanada spotkała się z krytyką. Była nawoływana do podniesienia go do 21 lat.

Tymczasem zespół naukowców z Nowej Fundlandii pod wodzą doktora Hai Nguyena orzekł, że 19 lat to optymalny minimalny wiek, od którego powinno być dozwolone palenie zioła. – Ustanowienie wyższej legalnej granicy wieku, w którym zezwolone jest użytkowanie marihuany, jest rekomendacją wynikającą z naukowych dowodów na to, że stosowanie tego typu używek może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, szczególnie w zakresie umiejętności poznawczych – komentuje Nguyen dla portalu NewAtlas.com – Z drugiej jednak strony politycy zawsze bali się, że zbyt wysoka granica wieku sprawi, że zacznie kwitnąć podziemie narkotykowe, gdzie młodsi będą nielegalnie zaopatrywać się w używki. Dlatego w kanadyjskich prowincjach zdecydowano się na 18-19 lat jako wiek, w którym konopie indyjskie są legalne. Jednak wciąż trwa debata wokół słuszności takiego rozwiązania. Zespół Nguyena pochylił się więc nad tym problemem. Ich zdaniem dotychczasowe podejście do tematu jest zbyt powierzchowne i opiera się na ogólnej wiedzy na temat rozwoju mózgu, który pełną dojrzałość osiąga w wieku 25 lat. Stąd można przyjąć, że spożywanie wszelkich używek w młodszym wieku powinno być zakazane.

Badacze postanowili sprawdzić realną korelację między paleniem marihuany przez młodych ludzi a 4 czynnikami: ich wykształceniem, stanem zdrowia psychicznego, kondycją fizyczną i podejściem do palenia papierosów.

Terre di Cannabis/Unsplash

Dlaczego akurat papierosy? W tym badaniu wykorzystano także wyniki wcześniejszych, kilkuletnich badań prowadzonych na palaczach. Zaznaczali oni w nich informacje dotyczące spożywania innych używek, w tym również sięgania po narkotyki. Z przeprowadzonych analiz wynika, że osoby, które nie sięgnęły po marihuanę przed ukończeniem 21 roku życia, są lepiej wykształcone.

Jeśli jednak chodzi o zdrowie psychiczne i fizyczne, to naukowcy nie odnotowali żadnych znaczących różnic między osobami, które deklarowały inicjację palenia zioła przed 18 rokiem życia, a tymi, które zrobiły to kilka lat później.

Drew Taylor/Unsplash

Podsumowując powyższe badania, Nguyen stwierdza, że sugerowany przez polityków i wprowadzony w wielu kanadyjskich prowincjach wiek legalizacji marihuany, czyli 18 lat, jest zbyt niski, a ten do którego nawołują lekarze – 21-15 lat – jest za wysoki.

Zdaniem zespołu badawczego optymalną granicą wieku jest 19 lat.

Będzie to rozwiązanie, które nie powinno wpłynąć na wzrost przestępczości i nielegalnego rynku, a jednocześnie nie ma podstaw by twierdzić, że będzie szczególnie szkodliwe dl młodych użytkowników.

A jaki wiek byłby waszym zdaniem optymalny?

Zdjęcie główne: Parents.au.reachout.com
Tekst: KD

FUTOPIA