Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Baza fotografii stockowych, która ma walczyć ze stereotypami na temat osób transpłciowych i niebinarnych

Dotychczasowe fotografie stockowe nie oddają prawdziwego, codziennego doświadczenia osób transpłciowych oraz niebinarnych – uważają twórcy tej bazy.
.get_the_title().

Fotografie stockowe zwykle prezentują dosyć tradycyjną wizję świata – to znaczy ile nie są naprawdę dziwne. Rzadko można na nich zobaczyć osoby nieheteronormatywne, transpłciowe i niebinarne, czyli nieidentyfikujące się w pełni z żadna z płci. Jeśli już się pojawiają, to zdjęcia nie oddają ich prawdziwego, codziennego doświadczenia, tylko powielają istniejące stereotypy. Strona Broadly postanowiła więc stworzyć własną bazę fotografii stockowych. Jej twórcy zauważyli, że mają problem ze znalezieniem zdjęć, które odpowiednio ilustrowałyby artykuły dotyczące kwestii tożsamości czy płci kulturowej.

The Gender Spectrum Collection składa się z 200 fotografii stockowych, które prezentują osoby transpłciowe i niebinarne w sposób pozbawiony stereotypów.

’Ta baza ma pomóc mediom w lepszym reprezentowaniu członków tej społeczności jako osób, które niekoniecznie określane są przez ich tożsamość płciową – osób z karierą, związkami, talentami, pasjami i życiem osobistym’ – czytamy na stronie.

’The Gender Spectrum Collection to baza fotografii stockowych zawierająca fotografie przedstawiające transpłciowych i niebinarnych modeli, którzy nie robią sobie make-upu i nie machają tęczowymi flagami’ – piszą twórcy.

Ich zdaniem fotografie stockowe nie tylko odzwierciedlają grupowe myślenie o pewnych kwestiach czy społecznościach, ale także je kształtują.

Dlatego tak ważne jest usuwanie z przestrzeni publicznej stereotypów, zwłaszcza tych szkodliwych i budujących między ludźmi bariery, zamiast tego przedstawiając wizerunki, które ułatwią nam zrozumienie innych. Zdjęcia z The Gender Spectrum Collection dostępne są na licencji Creative Commons, a więc można je wykorzystywać bezpłatnie. Bazę fotografii znajdziecie tutaj.

Tekst: NS

FUTOPIA