Baza fotografii stockowych, która ma walczyć ze stereotypami na temat osób niebinarnych

Dotychczasowe fotografie stockowe nie oddają prawdziwego, codziennego doświadczenia osób niebinarnych płciowo – uważają twórcy tej bazy.
.get_the_title().

Fotografie stockowe zwykle prezentują dosyć tradycyjną wizję świata – to znaczy ile nie są naprawdę dziwne, jak te, które prezentowaliśmy tutaj. Rzadko można na nich zobaczyć ludzi o różnych kolorach skóry albo osoby nieheteronormatywne i niebinarne, czyli nieidentyfikujące się w pełni z żadna z płci. Jeśli już się pojawiają, to zdjęcia nie oddają ich prawdziwego, codziennego doświadczenia, tylko powielają istniejące stereotypy. Strona Broadly postanowiła więc stworzyć własną bazę fotografii stockowych. Redaktorzy tej należącej do VICE’a strony zauważyli, że mają problem ze znalezieniem zdjęć, które odpowiednio ilustrowałyby artykuły dotyczące kwestii tożsamości czy płci kulturowej.

The Gender Spectrum Collection składa się z 200 fotografii stockowych, które prezentują niebinarne osoby w sposób pozbawiony stereotypów.

Ta baza ma pomóc mediom w lepszym reprezentowaniu członków tej społeczności jako osób, które niekoniecznie określane są przez ich tożsamość płciową – osób z karierą, związkami, talentami, pasjami i życiem osobistym” – czytamy na stronie.

„The Gender Spectrum Collection to baza fotografii stockowych zawierająca fotografie przedstawiające trans i niebinarnych modeli, którzy nie robią sobie make-upu i nie machają tęczowymi flagami” – piszą twórcy.

Ich zdaniem fotografie stockowe nie tylko odzwierciedlają grupowe myślenie o pewnych kwestiach czy społecznościach, ale także je kształtują.

Dlatego tak ważne jest usuwanie z przestrzeni publicznej stereotypów, zwłaszcza tych szkodliwych i budujących między ludźmi bariery, zamiast tego przedstawiając wizerunki, które ułatwią nam zrozumienie innych. Zdjęcia z The Gender Spectrum Collection dostępne są na licencji Creative Commons, a więc można je wykorzystywać bezpłatnie. Bazę fotografii znajdziecie tutaj.

Tekst: NS

Banner Image Banner Image
AdvertisementAdvertisement
AdvertisementAdvertisement
Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook
Age: