Berlin walczy z rosnącymi cenami za wynajem. Zamraża czynsze na 5 lat

Obejmie to aż 1,5 mln berlińskich mieszkań.
.get_the_title().

Władze Berlina w dalszym ciągu walczą z rosnącymi cenami za wynajem mieszkań. Nic dziwnego – w stolicy Niemiec jest to naprawdę duży problem.

W ciągu ostatniej dekady średni czynsz w mieście wzrósł aż dwukrotnie.

Obecnie znalezienie w mieście mieszkania w przystępnej cenie jest niemal niemożliwe, gdyż na jedno mieszkanie na rynku przypada od 80 do 100 chętnych – dodaje Reiner Wild, prezes Berlińskiego Stowarzyszenia Najemców. Na początku miesiąca donosiliśmy, że kupiły aż 5,8 tys. mieszkań w dzielnicach Berlin-Spandau i Berlin-Reinickendorf. – Rekordowy zakup mieszkań przez [gminną spółkę] Gewobag służy utrzymaniu stabilności czynszów w Berlinie i zapewnieniu bezpieczeństwa najemcom – powiedział wówczas burmistrz miasta Michael Mueller. Teraz władze miasta poszły o krok dalej. W ubiegły piątek rada miasta zagłosowała za projektem ustawy umożliwiającej zamrażanie czynszów na pięć lat od 1 stycznia 2020 roku. Dzięki tej ustawie uda się ocalić przed galopującą podwyżką czynszu aż 1,5 mln mieszkań.

źródło: nuberlin

„Przez kolejne pięć lat już żaden najemca w Berlinie nie będzie musiał obawiać się, że straci dach nad głową z powodu kosmicznego czynszu albo wysokich kosztów modernizacji” – pisze na Twitterze Katrin Lompscher, berlińska senator ds. Budownictwa i Rozwoju Miasta.

Wysokość czynszów zamrożona zostanie na poziomie z 18 czerwca 2019 roku.

Nowa ustawa dopuszcza jednak możliwości podwyżki w ciągu pięciu lat, licząc od początku 2020 roku – od 2022 roku właściciele będą mogli podnieść roczny czynsz o 1,3 proc., uwzględniając inflację. Jeśli właściciel będzie chciał podnieść czynsz o więcej niż 1,3 proc. rocznie, będzie musiał wystąpić do miasta o pozwolenie. W nowej ustawie zostały także określone stawki czynszów dla nowych umów – za metr kwadratowy mają one wynosić od 5,95 do 9,80 euro.

Zdjęcie główne: Dissolve
Tekst: NS

FUTOPIA