Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bill Gates odchodzi z Microsoftu. Chce zająć się działalnością charytatywną, lekami i szczepionkami

Miliarder chce się skupić na pracy w Bill & Melinda Gates Foundation.
.get_the_title().

Firma Microsoft założona została w 1975 roku przez  Billa Gatesa i Paula Allena. Z niewielkiego przedsiębiorstwa wyewoluowała w gigantyczną firmę, która przyniosła założycielom miliardy dolarów i sprawiła, że znaleźli się oni w czołówce najbogatszych ludzi na świecie. Steve Allen, który zmarł w październiku 2018 roku, był w zarządzie Microsoftu do 2000 roku. Z kolei Bill Gates do 1998 roku pełnił funkcję prezesa firmy (na stanowisku zastąpił go Steve Ballmer), potem był jej przewodniczącym i dyrektorem generalnym. W ostatnich latach ograniczył swoją rolę do zasiadania w zarządzie firmy.

W ubiegłym tygodniu wycofał się jednak i z tego – miliarder ogłosił, że opuszcza Microsoft, by skupić się na działalności Bill & Melinda Gates Foundation.

Nie rezygnuje jednak ze swoich udziałów w firmie (ma 1,36 proc. akcji Microsoftu). Jednocześnie opuścił też fundusz Warrena Buffetta Berkshire Hathaway, w którego radzie zasiadał od 2004 roku. Majątek Gatesa wyceniany jest na 96,5 mld dolarów, co czyni z niego drugą najbogatszą osobę na świecie.

W 2000 roku miliarder założył wraz ze swoją żoną Bill & Melinda Gates Foundation.

To największa na świecie organizacja filantropijna.

Rozwija dwa potężne programy – Światowy Program Zdrowia, którego budżet porównywalny jest do WHO, a także Światowy Program Rozwoju, który walczy ze światowym ubóstwem. „Podjąłem decyzję o rezygnacji z obu publicznych rad, w których działam – Microsoft i Berkshire Hathaway – aby poświęcić więcej czasu filantropii, w tym kwestiom zdrowia, rozwoju i edukacji na świecie, a także mojemu rosnącemu zaangażowaniu w przeciwdziałanie zmianom klimatu” – napisał Gates, dodając, że wierzy w to, że zarządy obu firm z powodzeniem poradzą sobie bez niego. Bill & Melinda Gates Foundation od wielu lat działa pełną parą. Pisaliśmy już m.in. o tym, jak poprawia sytuację sanitarną na świecie. Walczy także z dengą, AIDS, przekazuje fundusze na pracę nad szczepionkami. Ostatnio fundacja przeznaczyła aż 125 mln dolarów na walkę z koronawirusem.

Tekst: NS

FUTOPIA