Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dla ekonomisty, który przewidział kryzys, spadek wartości bitcoina, to dowód na istnienie bańki

Gwałtowny spadek wartości bitcoina pociągnął za sobą w dół inne kryptowaluty.
.get_the_title().

Od kilku tygodni (mniej więcej od 6 stycznia) wartość bitcoina błyskawicznie spada, ciągnąc w dół inne kryptowaluty. W stosunku do swojego najlepszego momentu bitcoin jest w tej chwili wart aż 59 proc. mniej. W jeszcze gorszej kondycji są Ripple i Bitcoin Cash, co dobrze ilustruje poniższy wykres.

fot. atlas.com

Kryptowaluty w ogóle mają ostatnio pod górkę. Rządy wielu krajów dopatrują się w nich narzędzia idealnego do prania brudnych pieniędzy i oszustw, Korea Południowa – jeden z największych graczy na rynku – zaczęła nakładać ograniczenia dotyczące kupna i sprzedaży, a także wprost oskarża Koreę Północną o kradzież drogą cyfrową miliardów wonów (1 miliard to 917400 dolarów). Z kolei Japonia swoje straty spowodowane zewnętrzną ingerencją wycenia na 500 milionów dolarów. Gdyby tego było mało, Facebook zupełnie zablokował u siebie możliwość publikowania reklam bitcoina i innych kryptowalut.

fot. atlas.com

Wygląda więc na to, że sprawdzają się wszelkie domniemania o tym, że bitcoin jest po prostu bańką (o czym pisaliśmy tutaj). Potwierdza to Nouriel Roubini, profesor ekonomii na Uniwersytecie Nowojorskim, który przewidział kryzys ekonomiczny z 2008 roku, a teraz, przy spadku wartości kryptowaluty poniżej 8 tysięcy dolarów, otwarcie nazwał bitcoina „matką wszystkich baniek”.

W chwili publikacji tekstu kryptowaluta wciąż bardzo spada (obecnie to 6353 dolarów), najniższy kurs na dziś wynosił… 5947 dolarów.

Tekst: WM
Źródła: Quartz, CNBC

FUTOPIA