Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Blockchain

Blochchain pozwala wyeliminować z systemu wiele instytucji, których głównym zadaniem było pośredniczenie i gwarantowanie bezpieczeństwa transakcji. Siła rażenia tej technologii sięga jednak daleko poza obsługę kryptowalut i systemów finansowych.
.get_the_title().

Najistotniejszą cechą technologii blockchain jest zapewnienie zdecentralizowanej bazy danych wszelkich transakcji dokonanych w ramach systemu i, co kluczowe, w formie praktycznie niemożliwej do modyfikacji. Ujmując temat syntetycznie – blockchain to technologia zastępująca zaufanie zdecentralizowanym kryptograficznym algorytmem. Jest to właściwość o charakterze fundamentalnym, ponieważ pozwala wyeliminować z systemu wiele instytucji, których głównym zadaniem było pośredniczenie i gwarantowanie bezpieczeństwa transakcji.

Dzięki technologii blockchain przestają być potrzebne banki oraz globalne korporacje obsługujące karty płatnicze i przekazy pieniężne takie jak Pay Pal, Western Union czy Visa.

Warto jednak zaznaczyć, że siła rażenia blockchain sięga daleko poza obsługę kryptowalut i systemów finansowych.

Blockchain jest swego rodzaju 'boskim algorytmem’, jak to ujął Nick Szabo w artykule 'The God Protocol’, nawiązując przekornie do mającej fundamentalne znaczenie w fizyce 'boskiej cząstki’ Higgsa.

Algorytm występuje tu w roli niematerialnego bytu, który w sposób nieodwołalny, ostateczny i sprawiedliwy kontroluje integralność systemu, pamiętając wszystkie akcje, jakie zostały wykonane w jego ramach. Brzmi to może dość górnolotnie i abstrakcyjnie, jednak nowe usługi i formy zarządzania (od firm począwszy, na rządach państw skończywszy) zapewne w najbliższej dekadzie drastycznie zmienią to, jak funkcjonują społeczeństwa, umożliwiając lepsze zaprojektowanie systemów i procesów, które wpływają na nasze życie.

Tekst: JK

FUTOPIA