Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bułgaria przez przypadek weszła w posiadanie… 3 mld dolarów. Wszystko dzięki bitcoinom

Ewentualna, gwałtowna spłata 18 proc. długu narodowego kraju może wpłynąć niekorzystnie na rynek kryptowaluty.
.get_the_title().

Zaopatrzenie się przez przypadek w duża sumę pieniędzy zawsze cieszy. Co jednak ma powiedzieć rząd Bułgarii, któremu szczęśliwy trafi przyniósł aż 3 miliardy dolarów, czyli ekwiwalent ponad 18 proc. bieżącego długu narodowego? Jak do tego doszło?

Pod koniec maja krajowe służby przejęły 213519 bitcoinów od zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie byłych republik Jugosławii i poprzez wirusy wyłudzała pieniądze użytkowników, a następnie przehandlowywała je na kryptopwalutę.

Ówczesna wartość tych środków wynosiła 500 mln dolarów. Teraz, po dynamicznym wzroście ceny bitcoina do 16,5 tys. USD, w zasobach rządu znalazło się ponad 3 mld dolarów.

Pojawia się tylko pytanie, czy tak zdobyte środki uda się legalnie spieniężyć. Jeśli tak, taki gwałtowny ruch może, poza nieoczekiwanym ratunkiem dla bułgarskiego budżetu, niekorzystnie wpłynąć na cały rynek i spowodować spadek wartości wirtualnego pieniądza.

Więcej o bitcoinie i jego historii oraz możliwościach wykorzystania technologii blockchain przeczytacie w F5 Print Edition „La Familia”.

Źródło: Business Insider

FUTOPIA