Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Cancun Smart Forest City – utopijne, samowystarczalne miasto w Meksyku

Zielone, ekologiczne i inteligentne. Cancun Smart Forest City to miejski ekosystem, w którym natura i miasto są ze sobą powiązane i działają jak jeden organizm.
.get_the_title().

Smart Forest City w Cancun to projekt autorstwa Stefano Boeri Architettiego. Tzw. miasto w mieście ma powstać niedaleko meksykańskiego kurortu Cancun, blisko wybrzeża Morza Karaibskiego. To łącznie 557 hektarów pełnych zieleni, ekologicznych rozwiązań i technologii. Zmieści się tu nawet 130 tys. mieszkańców. W Forest City mają znaleźć się budynki mieszkalne, biura, centra handlowe i szkoły. Ich fasady będą pokryte roślinnością. Na obszarze metropolitalnym znajdzie się 120 tys. roślin 350 różnych gatunków. Na terenie miasta powstanie również kampus zaawansowanych technologii i innowacji. Zostaną tam zlokalizowane centra badawczo-rozwojowe, które będą gościć studentów i badaczy nie tylko z meksykańskich uniwersytetów, ale także z wiodących instytucji naukowych na całym świecie.

Stefano Boeri Architetti

Ludzie świata nauki, przedstawiciele organizacji i firm będą wspólnie zastanawiać się nad rozwiązaniem głównych problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem i przyszłością planety.

Miasto ma być samowystarczalne pod względem produkcji własnej żywności i energii. Meksykańskie Forest City będzie okalał obwodowy pierścień paneli fotowoltaicznych i kanał wodny połączony z morzem podziemnym systemem, który umożliwia zrównoważone nawadnianie miasta. Woda to właściwie jeden z kluczowych elementów projektu. Będzie ona gromadzona i odsalana przy wjeździe do Forest City, a następnie rozprowadzana po terenach zamieszkałych oraz używana do nawadniania okolicznych pól uprawnych. Seria ogrodów wodnych to forma walki z powodziami.

Stefano Boeri Architetti

Transport w mieście ma się odbywać jedynie przy użyciu pojazdów o napędzie elektrycznym, będzie też częściowo zautomatyzowany.

Stefano Boeri Architetti

Smart Forest City to miasto otwarte i międzynarodowe, którego rozwój koncentruje się na innowacjach technologicznych i środowisku. Projekt miasta oparty jest także na tradycjach, lokalnym dziedzictwie oraz na związkach zarówno ze światem naturalnym, jak i duchowym. Wszystko – stacje uzdatniania wody, produkcja żywności, ogrody zimowe, ścieżki innowacji, kanały żeglowne, węzły mobilności, systemy odsalania oraz systemy kapilarne dla ogrodów publicznych i prywatnych – jest ze sobą powiązane jako elementy innowacji i tradycji.

Inteligentne miasto leśne będzie absorbować 116 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Stefano Boeri Architetti

Cancun Smart Forest City to miejski ekosystem, w którym przyroda i miasto przeplatają się i działają jak jeden organizm, pozostawiając miejsce chociażby dla niepielęgnowanej roślinności, która uznawana jest za podstawowy element projektu. W Forest City wszyscy żyją zgodnie z zasadą ograniczania, naprawiania, ponownego użycia i recyklingowania.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: Stefano Boeri Architetti

FUTOPIA