Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chiński rząd chce masowej produkcji humanoidalnych robotów

Do 2027 roku Chiny chcą stać się globalnym liderem w tej dziedzinie.
.get_the_title().

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych opublikowało dziewięciostronicowy dokument, w którym wzywa sektor produkcji do, jak pisze China Morning Post, ustanowienia systemu innowacji robotów humanoidalnych, dokonania przełomów w kilku kluczowych technologiach i zapewnienia bezpiecznych i skutecznych dostaw kluczowych komponentów. Ma to się wydarzyć do 2025 roku, natomiast już dwa lata później Chiny mają stać się światowym liderem w tej dziedzinie.

Z dokumentu wynika również, że rząd chce, by dwunożne roboty poruszały się, wykonywały takie prace jak ludzie, myślały i uczyły się.

Zapowiada także wsparcie dla startupów zajmujących się rozwojem nowej technologii.

fot. Possessed Photography / unsplash

Humanoidalne roboty mają się nadawać do użytku w trudnych i niebezpiecznych warunkach, choć ta kwestia nie została przez dokument sprecyzowana.

Wiele wskazuje na to, że chodzi o roboty pracujące w fabrykach i pełniące funkcje opiekuńcze w szpitalach czy domach opieki.

Niektórzy wskazują jednak, że może tu być mowa także o robotach-żołnierzach – jednak jeśli tak, to Stany Zjednoczone prawdopodobnie wyprzedziły w tej dziedzinie Chiny, bo pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się tam już dekadę temu.

Humanoidalne roboty, zwłaszcza napędzane AI, to branża, która na całym świecie rozwija niezwykle dynamicznie. Wedle szacunków Goldman Sachs do 2035 roku ma osiągnąć wartość ponad 150 mld dolarów rocznie.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Andy Kelly/Unsplash

FUTOPIA