Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Clicktrans to tańsze przesyłki i mniejszy ślad węglowy

To taki BlaBlaCar dla przesyłek.
.get_the_title().

W dobie zmian klimatycznych coraz częściej dyskutuje się na temat potrzeby obniżenia emisji dwutlenku węgla. Ten powstający w wyniku działalności człowieka gaz jest głównym czynnikiem odpowiadającym za obecny kryzys klimatyczny. Choć coraz więcej państw pracuje nad tym, by zredukować emisję, za produkcję dwutlenku węgla w rzeczywistości odpowiada każdy z nas – latając samolotem, robiąc codzienne zakupy czy nawet wysyłając SMSa.

Ślad węglowy to termin, pod którym kryje się całkowita emisja gazów cieplarnianych, za którą odpowiada każdy człowiek.

Roczny ślad węglowy statystycznego Polaka to około 7,5 ton dwutlenku węgla – znacznie mniej niż w przypadku niechlubnego światowego lidera, czyli statycznego mieszkańca Stanów Zjednoczonych (16,5 ton), ale i znacznie więcej od mieszkającego nieopodal Węgra (4,3) czy Łotysza (3,5). W internecie pojawia się coraz więcej kalkulatorów, dzięki którym można obliczyć indywidualny ślad węglowy – my polecamy ten przygotowany dla ONZ.

Kiedy już wiemy, ile dwutlenku węgla emitujemy, możemy lepiej zatroszczyć się o jego redukcję. Najłatwiej byłoby to zrobić, rezygnując z latania samolotami – tak robi coraz więcej Szwedów, którzy w trosce o klimat częściej decydują się na podróż pociągiem (a nawet łodzią – jak aktywistka klimatyczna Greta Thunberg).

Transport odpowiada za znaczą część emisji CO2 – w Europie za dokładnie 27 proc.

Możemy przyczyniać się do obniżenia tego współczynnika na wiele sposobów – najlepiej byłoby po prostu chodzić wszędzie pieszo lub jeździć rowerem, ale wiadomo, że to nie zawsze możliwe. Czasem po prostu trzeba wybrać samochód. Wtedy najlepiej jest zadbać o to, by wszystkie miejsca w aucie były zajęte. To działa też na większą skalę – pomyślcie o przewoźnikach, którzy wiozą do was na przykład waszą wymarzoną kanapę z przeciwległego krańca kraju albo nawet kontynentu.

A teraz wyobraźcie sobie, że te wszystkie kilometry pokonuje ona, stojąc sama w naczepie. Warto by było dołożyć do niej coś jeszcze, aby nie jechała „na pusto”, prawda? Tylko jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie przynosi polska firma Clicktrans, która działa na terenie całej Europy.

Wyobraźcie sobie teraz, że zamiast szukać osobnego transportu dla waszej kanapy, wchodzicie na stronę Clicktrans i w dwie minuty opisujecie swoją przesyłkę – podajecie jej gabaryty i trasę. To mogą być najróżniejsze rzeczy takie jak: motocykl, samochód, rower, ładunek na palecie a nawet pies.

W odpowiedzi zgłaszają się do was przewoźnicy, którzy jadą tą samą trasą i mają miejsce na waszą cenną kanapę, choć wiozą ze sobą już inne rzeczy. Cena transportu będzie naprawdę konkurencyjna – możecie oszczędzić nawet 60 proc.! A do tego swoją ofertę wystawicie zupełnie za darmo.

Clicktrans to w zasadzie „BlaBlaCar dla przesyłek”.

Dzięki tej firmie możecie przetransportować swoją przesyłkę i nie wydać na ten cel zbyt dużo, a przewoźnik w całości wykorzysta wolne miejsce, dodatkowo na tym zarabiając.

Na stronie jest aż 40 tys. przewoźników, a na każdą przesyłkę przypadają średnio 3-4 oferty transportu. Każdy z przewoźników został zweryfikowany przez sam serwis, a do tego oceniony przez użytkowników Clicktrans – pozytywne komentarze gwarantują więc, że wasza przesyłka trafi do odpowiednich rąk w wyznaczonym terminie. A do tego kalkulator śladu węglowego z pewnością podziękuje wam za to, że podejmujecie tak rozsądną decyzję, która bezpośrednio przyczynia się do redukcji CO2 w transporcie.

Nasze codzienne decyzje wpływają na nasz ślad węglowy, który z kolei pogłębia kryzys klimatyczny. Na Zachodzie obliczanie swego śladu węglowego jest coraz popularniejsze – robią to nie tylko sami obywatele, ale też firmy, szkoły czy nawet amerykańska poczta. Każdy chce przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla tak, jak może. Droga w stronę bardziej ekologicznej przyszłości nie musi być jednak zbudowana wyłącznie na wyrzeczeniach.

Takie firmy jak Clicktrans dowodzą, że kluczem do redukcji mogą być też niewielkie zmiany, jak znalezienie alternatywnego transportu dla swojej przesyłki.

A jeśli jeszcze można przy tym oszczędzić, to dlaczego by nie spróbować?

Źródło zdjęć: Clicktrans

FUTOPIA