Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy kosmici wiedzą, że istniejemy?

Wierzą w to niektórzy naukowcy.
.get_the_title().

Od dziesiątek lat badacze starają się odnaleźć niepodważalne ślady życia pozaziemskiego. Dlaczego wciąż im się to nie udało? Według niektórych naukowców patrzymy na ten problem z niewłaściwej strony – kosmici już od dawna wiedzą o naszym istnieniu i dlatego też nie możemy na nich trafić.

Głównym argumentem potwierdzającym tę tezę jest bezmyślne wysyłanie przez ludzi sygnałów radiowych w przestrzeń kosmiczną.

Jak twierdzą specjaliści z BBC, od 1900 roku ludzkie nadajniki radiowe emitowały silne sygnały, które mogły trafić do naszych pozaziemskich przyjaciół.

Dodatkowym aspektem są wciąż wysyłane statki oraz sondy kosmiczne. Według Howarda Isaacsona, astronoma z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, do 2300 roku obydwie z wysłanych sond Voyager teoretycznie poinformują o naszym istnieniu aż 1000 gwiazd.

kosmici /fot. Albert Antony, unsplash.com
fot. Albert Antony/unsplash.com

Kosmici mogli także przeanalizować ziemską atmosferę, odkrywając oznaki występowania oceanów, w których istnieje życie, a także natrafiając na światła wielkich miast, które oznaczając obecność rozwiniętej cywilizacji.

Naukowcy jeszcze do niedawna debatowali nad tym, czy powinniśmy aktywnie podejmować wysiłki, aby dać się poznać obcym, biorąc pod uwagę związane z tym ryzyko.

Aktualnie są niemal przekonani, że jest już za późno na to, by się zastanawiać – kosmici prawdopodobnie o nas wiedzą.

Zdjęcie główne: Leo/Unsplash.com
Tekst: OP

FUTOPIA