Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy pandemia przyspieszy proces robotyzacji?

Dzięki maszynom łatwiej jest zachować zasady dystansowania społecznego. Eksperci przewidują więc, że proces robotyzacji może przyspieszyć w dobie pandemii.
.get_the_title().

Robotyzacja i automatyzacja postępuje – maszyny coraz częściej zastępują nas w pracy. Wygląda na to, że pandemia przyspieszy ten proces. – Ludzie zwykle deklarują, że potrzebują czynnika ludzkiego do interakcji, ale COVID-19 to zmienia. [COVID-19] zmieni preferencje konsumentów i naprawdę otworzy nowe możliwości automatyzacji – mówi Martin Ford, futurolog z Doliny Krzemowej i autor książki „Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?”.

W dobie pandemii coraz więcej firm, zarówno tych dużych, jak i mniejszych, eksperymentuje z wykorzystaniem robotów.

Pomagają one w zachowaniu dystansu, sprawiają, że mniej ludzi musi przychodzić do pracy i zastępują ich w wykonywaniu przeróżnych czynności. Wielu ekspertów przewiduje, że zasady dystansowania społecznego utrzymają się co najmniej do 2021 roku, tak więc zapotrzebowanie na roboty z pewnością wzrośnie.

fot. Owen Beard / źródło: unsplash

Z oczywistych przyczyn rośnie popularność robotów sprzątających – na przykład w amerykańskim Walmarcie roboty myją podłogi. Duńska firma UVD Robots, która produkuje roboty dezynfekujące światłem ultrafioletowym, wysłała setki swoich maszyn do szpitali w Chinach i w Europie. – Klienci dbają teraz bardziej o swoje bezpieczeństwo i o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników – mówi Blake Morgan, autorka książki „The Customer of the Future”. Morgan przewiduje również, że pandemia wpłynie na popularność kas samoobsługowych, które nie wymagają kontaktu z ludźmi. Roboty mogą znaleźć zastosowanie także w gastronomii – sieć McDonald’s już teraz testuje maszyny, by przekonać się, jak sprawdzą się w roli kucharzy i obsługi. W magazynach Walmartu i Amazona już wcześniej wykorzystywano roboty do poprawy wydajności.

Pandemia może w rezultacie skłonić te i podobne firmy do zwiększenia liczby robotów sortujących, pakujących czy wysyłających produkty i tym samym zachowania zasad dystansowania społecznego.

Póki co jest z tym ogromny problem – na całym świecie każdego dnia pracownicy magazynów Amazona narażają swoje zdrowie. Wyjątkiem jest jedynie Francja – tamtejszy sąd nakazał ostatnio Amazonowi zawieszenie swojej działalności właśnie z uwagi na bezpieczeństwo pracowników. Jakie zalety może przynieść firmie robotyzacja? To oczywiście oszczędność. Martin Ford tłumaczy, że w dobie pandemii roboty mogą poprawić wizerunek firmy. – Ludzie wolą wybrać miejsce, w którym jest mniej pracowników i więcej maszyn, bo sądzą, że zmniejsza to ryzyko – mówi futurolog. Postępująca robotyzacja to jednak także masowe zwolnienia – warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy na horyzoncie majaczy się już kolejny kryzys finansowy.

Zdjęcie główne: Franck V./Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA