Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy prywatne wyspy staną się blockchainowymi utopiami?

Inwestorzy mają nadzieję, że takie miejsca jak Satoshi Island staną się rajami, w których rozkwitnie kryptowalutowa gospodarka.
.get_the_title().

Od momentu pojawienia się pierwszych kryptowalut nie brak wizji miast i społeczności wolnych od kontroli państwa, które miałyby być oparte na cyfrowym pieniądzu. Prywatne wyspy przekształcane w blockchainowe królestwa to znaczący krok na drodze do realizacji tej utopijnej wizji. Jedna z nich, po dwóch latach przygotowań, została niedawno oficjalnie zaprezentowana.

Mowa o Satoshi Island, prywatnej wyspie, której gospodarka oparta jest wyłącznie na kryptowalutach, a nieruchomości dostępne są w formie NFT.

Położona w Vanuatu na południowym Pacyfiku i sąsiadująca z popularną wśród turystów Fidżi wyspa ma powierzchnię niecałych 3 km², a jej właścicielem jest Satoshi Island Limited. Miejsce już jest nazywane blockchainową stolicą świata.

Życie, praca czy wizyta na Wyspie Satoshi będzie doświadczeniem jak żadne inne. Przemysł technologiczny ma Dolinę Krzemową, przemysł rozrywkowy ma Los Angeles, a wkrótce społeczność kryptowalutowa będzie miała swoją własną mekkę – mówi James Law, główny architekt Satoshi Island.

Zakończono już pierwszy etap projektu, w ramach którego na wyspie stanęły wille będące centrum relaksu. Cały czas przybywa też ultranowoczesnych domów modułowych (dostarczanych na wyspę w stanie gotowym do zamieszkania) i biur. Przy obecnej zdolności produkcyjnej wynoszącej około 200 modułów miesięcznie i dzięki szybkim procesom instalacji Satoshi Island spodziewa się powitać pierwszych mieszkańców najpóźniej w czwartym kwartale 2022 roku.

Wyspa wprowadza sposób na przekształcenie własności cyfrowej we własność fizyczną. To znaczący krok w ewolucji NFT.

Każdy może wejść w posiadanie kawałka wyspy, nabywając NFT Satoshi Island, które dają posiadaczom takie same prawa jak akt własności ziemi. Właściciele NFT mogą rozbudować swoją własność o domy lub kompleksy apartamentów i zamieszkać w nich lub wynająć innym mieszkańcom wyspy. NFT można łatwo kupić i sprzedać, bez żadnych komplikacji związanych z przeniesieniem własności tradycyjnej nieruchomości. Jednak ci, którzy woleliby bardziej tradycyjną formę własności, mogą zamienić NFT na nowy rodzaj tokena, czyli Non Fungible Property Token (NFPT). Po przekształceniu NFT w NFPT Satoshi Island Limited pomoże posiadaczowi w zamienieniu jego cyfrowych praw w fizyczną dokumentację w oficjalnym rejestrze gruntów Vanuatu.

Chociaż NFPT został zaprojektowany do użytku na Satoshi Island, technologia i własność intelektualna związana z tym procesem będzie swobodnie dostępna, na zasadach licencji open source. Będą mogły z niej więc korzystać firmy prywatne lub rządy, które dostrzegą zalety jej zastosowania.

Oprócz prawdziwej Satoshi Island istnieje również jej metawersum, dające możliwość zwiedzania wirtualnej repliki wyspy.

W ten sposób właściciele gruntów mogą również zaprojektować swoje domy online, zanim sfinalizują budowy w świecie rzeczywistym.

Wyspa Satoshi ma być zarządzana przez jej mieszkańców w ramach ‘demokracji zbudowanej na blockchainie’. Każdy będzie miał szansę wypowiedzenia się w ważnych dla lokalnej społeczności sprawach – jeden NFT to jeden głos.

Zdjęcia: businesswire.com
Tekst: AD

FUTOPIA