Dania pierwszym krajem, który otwiera szkoły po lockdownie

Dania jako pierwsza w Europie zaczyna otwierać swoje szkoły i przedszkola po miesięcznym postoju związanym z walką z koronawirusem.
.get_the_title().

Skandynawia zawsze uważana była za najbardziej rozwinięty i postępowy obszar Europy. Nic więc dziwnego, że Dania ogłosiła właśnie, że jako pierwsza w Europie otwiera dziś szkoły po miesięcznym zamknięciu. Żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe zostały tam zamknięte 12 marca.

Dotychczas zajęcia zostały wznowione w połowie duńskich gmin i ok. 35 proc. szkół w stolicy.

Reszta powinna zostać otwarta do 20 kwietnia. Uczniowie klasy wyższych mają wrócić do nauki dopiero po 10 maja.

Jak będzie wyglądała nauka w duńskich szkołach i przedszkolach? Dzieci będą siedziały w ławkach oddalonych od siebie o ok. dwa metry. Wiele szkół zdecydowało się na wprowadzenie większej ilości zajęć na wolnym powietrzu. Małe dzieci będą bawić się w niewielkich, 3-5 osobowych grupach. Nie mogą dzielić miedzy sobą jedzenia. Osoby opiekujące się maluchami zobowiązane są do tego, aby dopilnować regularnego mycia rąk (co dwie godziny) oraz każdorazowo po kichaniu, kasłaniu, przed i po jedzeniu. Krany, spłuczki toaletowe, stoły, klamki, poręczne i włączniki światła będą dezynfekowane. Jest jednak druga strona medalu. Wielu Duńczyków wszczęło protesty. Petycję zatytułowaną „Moje dziecko nie jest królikiem doświadczalnym” podpisało ponad 18 tys. osób. Do 15 kwietnia w Danii odnotowano 6681 przypadków koronawirusa, w tym 299 zgonów.

Źródło: thedanishway.com

A jak wygląda to w innych państwach? Aż 6 europejskich krajów powoli zaczyna znosić niektóre ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Od wtorku 14 kwietnia część firm, w tym np. księgarnie, zostały otwarte we Włoszech – kraju, który najboleśniej doświadczył pandemii. Warto przy tym zaznaczyć, że w kraju tym nadal przybywa ok. 3 tys. przypadków dziennie, a liczba zgonów ok. 500. W Hiszpanii setki tysięcy pracowników powoli wraca do pracy. Dotyczy to tych, którzy nie mają możliwości pracy z domu. Na Półwyspie Iberyjskim liczba zachorowań i zgonów już spada. Także w Austrii życie małymi krokami wraca do normy. Wszystko z zasadami zachowania dystansu społecznego. W Czechach otwierają się nawet kluby fitness. W Polsce zapowiada się ponowne otwarcie niektórych sklepów po 19 kwietnia.

Eksperci z WHO jednak ostrzegają przed przedwczesnym zniesieniem ograniczeń.

Uważają, że może przyczynić się do wzrostu liczby przypadków śmiertelnych i przyspieszyć drugą falę wybuchu epidemii.

Tekst: PKW

FUTOPIA