Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Darmowa komunikacja miejska dla dzieci i uczniów w Lublinie

Bezpłatna komunikacja ma budować u młodych ludzi nawyk poruszania się środkami transportu miejskiego zamiast samochodem.
.get_the_title().

Nowy Rok to czas postanowień, podsumowań i zmian – w Lublinie jedną z nich jest darmowa komunikacja miejska dla dzieci i uczniów. Od pierwszego stycznia 2018 roku wszystkie dzieci do 6 roku życia oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie (niestety, zmiana nie objęła uczniów szkół średnich i studentów). Dotyczy to oczywiście uczniów mieszkających, bądź uczących się, w Lublinie (zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych).

Szacunkowo, z darmowej komunikacji skorzysta ok. 36 tys. uczniów.

Zarząd Transportu Miejskiego wylicza, że rocznie może to kosztować blisko 2,8 miliona złotych. W razie kontroli wystarczy pokazać legitymację szkolną, by móc podróżować bez biletu. Bezpłatna komunikacja ma budować u młodych ludzi nawyk poruszania się środkami transportu miejskiego zamiast samochodem. W efekcie ma też zmniejszyć liczbę aut na ulicach miasta. Rodzice nie tylko nie będą już musieli wozić dzieci do szkoły, ale również na przysłowiowe „miasto”. Uchwała zakłada bowiem, że uczniowie uprawnieni do darmowych przejazdów mogą z nich korzystać nie tylko w drodze do i ze szkoły, ale przez cały dzień.
Podobne rozwiązania komunikacyjne pojawiły się również w kilku innych polskich miastach. Darmowe przejazdy dla uczniów, w różnych wariantach, wprowadziła m.in. Warszawa, Bydgoszcz, Kraków czy Górnośląsko – Zagłębiowska metropolia. W Lublinie, na mocy tej samej uchwały, za darmo pojadą również weterani i osoby, które po 1956 roku świadczyły pracę dla organizacji politycznych i związków zawodowych uznanych za nielegalne przez rząd komunistyczny.

FUTOPIA