Pomysł na darmowe taksówki dla niektórych mieszkańców Warszawy

Podobny pilotażowy program darmowych taksówek działa już w Poznaniu.
.get_the_title().

Darmowe taksówki w stolicy? Daniel Łaga, radny Platformy Obywatelskiej, zwrócił się do prezydent Warszawy z pomysłem stworzenia programu, który ułatwiałby osobom starszym poruszanie się po mieście. Jego plan to sfinansowanie z budżetu miasta kilku przejazdów taksówką. Jak podkreśla Łaga, część seniorów ma problem nawet w poruszaniu się pojazdami niskopodłogowymi, nieobojętne są też złe warunki pogodowe – śnieg czy deszcz znacząco bowiem wpływają na ich bezpieczeństwo. Radny powołał się na przykład Poznania, w którym podobny program, póki co pilotażowy, działa od zeszłego roku. Zakłada on dwa darmowe kursy (tam i z powrotem) w miesiącu dla seniorów powyżej 70. roku życia. Dzięki temu mają oni możliwość dojazdu do urzędu, do ośrodka zdrowia czy gdziekolwiek indziej. Dodatkowo miasto miałoby sfinansować również usługę transportu do domu seniora książek zamówionych z biblioteki.

Warszawski ratusz jest wstępnie zainteresowany pomysłem Łagi. – Bardzo zależy nam na udostępnieniu taksówek osobom o ograniczonej mobilności. Przecież niektórzy seniorzy mogą mieć problem z dojściem do przystanków czy stacji metra – mówi Tomasz Pactwa, dyrektor biura pomocy i projektów społecznych w ratuszu. Jego zdaniem taksówkami mogłyby jeździć również osoby niepełnosprawne, dla których nie jest wymagany bus z podnośnikami. Rozwiązanie to pozwoliłoby zaoszczędzić środki, bo zamówienie taksówki byłoby z pewnością dużo tańszą opcją niż wezwanie specjalistycznego pojazdu z kierowcą oraz opiekunem.

Do końca kwartału ma być przygotowana analiza kosztów oraz koncepcja określająca, do kogo konkretnie skierowany byłby program. Póki co nie wiadomo więc, kiedy rozpoczną się bezpłatne kursy i ile będą kosztowały miasto.

Tekst: OC.

FUTOPIA