Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego coraz mniej ludzi bierze ślub? Tłumaczą naukowcy

Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że kobiety mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na męża.
.get_the_title().

Tym razem nie chodzi o trudności związane z wejściem w związek małżeński podczas pandemii. Liczba zawieranych ślubów systematycznie spada. Podczas gdy w latach 80. i 90. w Polsce w związek małżeński wchodziło rocznie około 250 tys. par, dziś jest to około 180-190 tys. rocznie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych w stosunku do lat 90. zanotowano spadek w wysokości 8 proc.

Ma to związek z niżem demograficznym, ale nie tylko, bo ważną rolę odgrywają też przemiany kulturowe.

Nacisk na wejście w związek małżeński jest mniejszy, więcej par mieszka ze sobą, opóźniając decyzję o ślubie (lub całkowicie z niego rezygnując). Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Cornell University w badaniu „Mismatches In the Marriage Market” opublikowanym w czasopiśmie Journal of Marriage and Family. Doszli do interesujących wniosków.

fot. Ben Rosett / źródło: unsplash

Badacze wzięli pod lupę mieszkańców Stanów Zjednoczonych i opracowali metodę pozwalającą oszacować cechy socjodemograficzne potencjalnych mężów (niebędących w związku małżeńskim), którzy przypominają rzeczywistych mężczyzn, z którymi kobiety wzięły ślub. Jednocześnie porównali te szacunki z faktycznym rozmieszczeniem nieżonatych mężczyzn na poziomie krajowym, stanowym i lokalnym.

Okazało się, że dochód potencjalnych mężów był znacznie wyższy od dochodu realnie istniejących nieżonatych mężczyzn – aż o 58 proc. Wśród tych modelowych kandydatów było aż o 30 proc. mniej bezrobotnych i o 19 proc. więcej osób, które mają wyższe wykształcenie.

Większość amerykańskich kobiet marzy o ślubie, ale obecne niedobory mężczyzn będących w związku małżeńskim – mężczyzn ze stabilną pracą i dobrym dochodem – sprawiają, że jest to coraz trudniejsze, szczególnie w obecnej sytuacji ekonomicznej związanej z niestabilnymi, nisko płatnymi miejscami pracy – tłumaczy główny autor Daniel T. Lichter z Cornell University. – Małżeństwo wciąż opiera się na miłości, ale zasadniczo jest również transakcją ekonomiczną. Wielu młodych mężczyzn ma dziś niewiele do zaoferowania w kwestii małżeństwa, zwłaszcza że średni poziom wykształcenia młodych kobiet jest wyższy niż ich zalotników. Szczególny problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na męża mają zdaniem badaczy kobiety należące do mniejszości rasowych i etnicznych, szczególnie Afroamerykanki. Problemów mogą też nastręczać kwestie geograficzne – potencjalni mężowie często dzieli wiele kilometrów od niezamężnych kobiet. Choć wyniki tych badań zdecydowanie nie napawają optymizmem, warto jednak podejść do nich z przymrużeniem oka, pamiętając o tym, że w końcu pieniądze i wyższe wykształcenie to nie wszystko.

Zdjęcie główne: Samantha Gades / Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA