Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Energia odnawialna ze śniegu

Naukowcy stworzyli urządzenie generujące energię odnawialną ze śniegu, korzystając z elektrostatyki.
.get_the_title().

Opady śniegu wpływają negatywnie na pracę paneli słonecznych – dwa centymetry śniegu mogą zmniejszyć przepuszczalność promieni słonecznych do paneli nawet o 80 proc. tymczasem w Polsce opady śniegu w zależności od regionu występują przez 40 do 100 dni w roku. Jak twierdzą eksperci, w przyszłości zmiany klimatu zaowocują w naszym kraju deszczowymi i szarymi zimami, jednak na przykład w Stanach Zjednoczonych ta pora roku stanie się naprawdę mroźna i obfitująca w śnieżyce. Dlatego też cieszy fakt, że naukowcy UCLA opracowali sposób, by produkować energię odnawialną właśnie ze śniegu.

Urządzenie nosi nazwę snow TENG, co jest skrótem od śnieżnego nanogeneratora triboelektrycznego.

źródło: Drews Solar

snow TENG działa, generując moc za pomocą oddziaływania elektrostatycznego. Maszyna wykonana jest z silikonu, który ma ładunek ujemny i wychwytuje elektrony dodatnie.

Tymczasem śnieg swobodnie oddaje elektrony dodatnie, co czyni go idealnym materiałem do generowania energii.

Urządzenie może pracować w odległych obszarach, ponieważ zapewnia własną moc i nie potrzebuje baterii – tłumaczy Richard Kaner z UCLA. Jak mówi Kaner, funkcje urządzenia nie kończą się jednak na generowaniu energii odnawialnej. snow TENG może również obliczać średnie opady śniegu, a także podawać prędkość i kierunek wiatru. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się zintegrować urządzenie z istniejącymi panelami słonecznymi, aby ich posiadacze mogli cieszyć się dostępem do energii odnawialnej przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy świeci słońce. Póki co jednak nie wiadomo, kiedy i czy urządzenie wejdzie na rynek. Specjaliści z UCLA stworzyli póki co wyłącznie silikonowy prototyp wydrukowany na drukarce 3D. Jeśli urządzenie pojawiłoby się w sprzedaży w takim kształcie, automatycznie stałoby się prawdopodobnie najtańszym dostępnym generatorem energii odnawialnej.

Tekst: NS

FUTOPIA