Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Food truck z darmowym jedzeniem i kopuły mieszkalne inspirowane „Gwiezdnymi wojnami”. Jaden Smith i Kanye West pomagają bezdomnym

W Stanach Zjednoczonych trwa kryzys bezdomności i rośnie liczba osób, które nie mają dachu nad głową.
.get_the_title().

Rośnie liczba osób bezdomnych w Stanach Zjednoczonych. Jak wynika z raportu amerykańskiej agencji rządowej Department of Housing and Urban Development, w 2018 roku było to 553 tys. osób – o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Podczas gdy 2/3 z nich żyły w schroniskach i pomieszczeniach tranzytowych, 1/3 nie miała dostępu do bezpiecznego nocnego schronienia. Spała na ulicach, w samochodach, opuszczonych budynkach i innych miejscach uznawanych za niebezpieczne.

Najwięcej osób bezdomnych żyje w Kalifornii – aż 59 tys., spośród których 75 proc. nie ma dostępu do nocnego schronienia.

Z dorocznego raportu Los Angeles wynika, że tylko w tym mieście żyje obecnie 36 tys. bezdomnych. Specjaliści wiążą tamtejszą epidemię bezdomności ze stanem gospodarki regionu. – Te liczby przypominają nam o trudnej prawdzie: gwałtowny wzrost czynszów w całym stanie, nieinwestowanie w tanie mieszkania w połączeniu z epidemią nieleczonej traumy i chorobami psychicznymi popychają ludzi w kierunku bezdomności szybciej, niż jesteśmy w stanie rozwiązać te problemy – mówi burmistrz Los Angeles, Eric Garcetti.

Problem bezdomności jest coraz trudniejszy do zignorowania, dlatego także gwiazdy chcą pomóc osobom, które ze sprawą życiowych trudności utraciły dach nad głową. Jaden Smith postanowił ostatnio uczcić swoje 21. urodziny, otwierając w Los Angeles wyjątkowego food trucka. Pop-outowa I Love You Restaurant działała w ubiegłą niedzielę na Skid Row – to właśnie tam mieszka większość bezdomnych z Los Angeles.

Przez jeden dzień tamtejszym bezdomnym serwowano z food trucka zdrowe wegańskie jedzenie, oczywiście zupełnie za darmo.

Mamy nadzieję, że Jaden Smith nie ograniczy się tylko do tego jednorazowego wydarzenia, zwłaszcza że ma już na koncie inne działania charytatywne – w marcu tego roku zaangażował się w rozwiązanie kryzysu wodnego w miejscowości Flint.

Wyświetl ten post na Instagramie.

This Bowl Is Soo Good

Post udostępniony przez I Love You (@iloveyourestaurant)

Także Kanye West, który ostatnio znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najbogatszych celebrytów świata Forbesa, zaangażował się w rozwiązanie amerykańskiego kryzysu bezdomności.

Raper zaprojektował zainspirowane „Gwiezdnymi Wojnami” kopuły, w których mają zamieszkać osoby potrzebujące.

Konstrukcje mają mierzyć 3,5 metra i przypominać domy na planecie Tatooine (które z kolei inspirowane były domami w Tatawinie w Tunezji). Wedle zapowiedzi prefabrykowane domy projektu Westa mają być tanie – póki co nie wiadomo jednak, ile konkretnie będą kosztować. Nie wiadomo też, kiedy trafią na rynek, choć, jak donosi Forbes, prace nad prototypami już trwają.

Zdjęcie główne: LA Taco
Tekst: NS

FUTOPIA