Gość, który przewidział kryzys na rynku nieruchomości, wieszczy kolejny – tym razem na rynku dużych spółek

To kolejna osoba, która ostrzega przed zbliżającym się kryzysem na rynkach finansowych. Jego zdaniem wyceny dużych spółek dawno już oderwały się od ich faktycznej wartości i obecnie mamy do czynienia z bańką.
.get_the_title().

Michael Burry zasłynął w szerszej świadomości tym, że przewidział pamiętny kryzys na rynku nieruchomości z poprzedniej dekady i jeszcze zarobił na nim kilkaset milionów dolarów. Jego losy przedstawiono w książce „The Big Short” i pamiętnej ekranizacji z Christianem Balem.

Tym samym Amerykanin udowodnił, że w głoszone przez niego proroctwa warto się wsłuchiwać. Właśnie pojawiło się kolejne.

Burry w rozmowie z Bloombergiem stwierdził, że pasywne inwestycje są bańką, która szczególnie uderza w akcje spółek o niskim kapitale akcyjnym.

Na czym polega enigmatycznie brzmiące inwestowanie pasywne? Z możliwie przystępnym wyjaśnieniem spieszy portal skarbiec.pl: „Jest to inwestowanie w aktywa bez próby oceny ich wartości. Najczęściej dotyczy inwestycji w fundusze indeksowe, które odzwierciedlają zachowanie poszczególnych indeksów giełdowych. Strategia bazuje na założeniu, że większość funduszy ma wyniki poniżej indeksu, co za tym idzie inwestycja w indeks może okazać się w długim okresie czasu bardziej opłacalna od tej w fundusze zarządzane aktywnie. Równocześnie odbiera możliwość ponadprzeciętnych wyników”.

Burry zwraca uwagę, że taka forma dysponowania kapitałem może być korzystna, ale tylko dla dużych rynkowych graczy, podczas gdy fatalnie odbija się na mniejszych podmiotach często w jej wyniku podupadających.

Przedsiębiorca jest znany ze swojej życzliwości wobec mniejszych spółek – jego Scion Asset Management zainwestowało nawet ostatnio w trzy tego typu podmioty w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Burry jakiś czas temu podzielił się też inną radą. Zalecił on, by inwestować w grunty, które zapewniają swym położeniem dostęp do wody pitnej. Według niego świat niedługo będzie czerpał na jej poważny deficyt, a tym samym ich wartość znacznie wzrośnie.

Burry to kolejna osoba, która przewiduje krach na rynkach finansowych w najbliższym czasie. Inną informacją, która potwierdza słuszność tych przewidywań jest zgromadzenie przez Berkshire Hathaway, fundusz Warrena Buffeta rekordowej ilości gotówki na swoich kontach – 122 miliardy dolarów. Buffet od kilku miesięcy konsekwentnie wycofuje środki z rynku.

Tekst: WM

FUTOPIA