Grecka straż przybrzeżna próbuje zatopić ponton pełen uchodźców

„Lekkomyślne środki podejmowane przez władze greckie są rażącym naruszeniem prawa europejskiego i międzynarodowego i sprawiają, że ludzkie życie jest zagrożone” – mówi przedstawicielka Amnesty International.
.get_the_title().

W ubiegłym tygodniu Turcja ogłosiła, że otwiera granicę i nie będzie zatrzymywać uchodźców z Syrii chcących przedostać się do Europy. Władze Turcji szacują, że w odpowiedzi na to aż 10 tys. osób próbowało wydostać się z kraju, ONZ z kolei mówi aż o 13 tys. Cześć z nich próbuje się też przedostać drogą morską do Grecji. Tureckie władze opublikowały w poniedziałek nagranie, na którym widać ponton pełen uchodźców znajdujący się około 20 kilometrów od greckiej wyspy Kos.

Na filmie widać, jak grecka straż przybrzeżna próbuje zatopić ponton, a nawet strzela w jego kierunku.

„Greccy funkcjonariusze straży przybrzeżnej wykonali manewry mające na celu zatopienie gumowej łodzi w drodze do Grecji przewożącej nielegalnych migrantów. Później otworzyli ogień” – potwierdza w oświadczeniu turecka straż przybrzeżna. Oto wspomniane nagranie. Uwaga! Tylko dla osób o mocnych nerwach.

https://twitter.com/LovedayM/status/1234474136442982400

Jednocześnie Grecja utrudnia uchodźcom ubieganie się o azyl, zatrzymując ich na granicy z Turcją. „Wszystkie państwa mają prawo kontrolować swoje granice i zarządzać nielegalnymi ruchami, ale jednocześnie powinny powstrzymywać się od użycia nadmiernej lub nieproporcjonalnej siły i rozpatrywać wnioski o azyl w uporządkowany sposób” – komentuje UNHCR, czyli Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Działania Grecji potępiło także Amnesty International.

Każdy ma prawo ubiegać się o azyl. Deportowanie ludzi bez należytych procedur może oznaczać odesłanie ich z powrotem do strefy wojny lub poważnie łamać prawa człowieka, naruszając zasadę non-refoulement – mówi Eve Geddie, dyrektorka Biura Instytucji Europejskich Amnesty International.

Zasada non-refoulement mówi o tym, że osoby, której odmówiono przyznania statusu uchodźcy, nie wolno deportować do kraju, w którym groziłoby jej niebezpieczeństwo prześladowania – państwo powinno otoczyć ją inną formą ochrony. – Lekkomyślne środki podejmowane przez władze greckie są rażącym naruszeniem prawa europejskiego i międzynarodowego i sprawiają, że ludzkie życie jest zagrożone. Osoby ubiegające się o azyl są ponownie wykorzystywane jako karty przetargowe w bezdusznej grze politycznej – kontynuuje Geddie.

Tekst: NS

FUTOPIA