Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Grecka straż przybrzeżna próbuje zatopić ponton pełen uchodźców

„Lekkomyślne środki podejmowane przez władze greckie są rażącym naruszeniem prawa europejskiego i międzynarodowego i sprawiają, że ludzkie życie jest zagrożone” – mówi przedstawicielka Amnesty International.
.get_the_title().

W ubiegłym tygodniu Turcja ogłosiła, że otwiera granicę i nie będzie zatrzymywać uchodźców z Syrii chcących przedostać się do Europy. Władze Turcji szacują, że w odpowiedzi na to aż 10 tys. osób próbowało wydostać się z kraju, ONZ z kolei mówi aż o 13 tys. Cześć z nich próbuje się też przedostać drogą morską do Grecji. Tureckie władze opublikowały w poniedziałek nagranie, na którym widać ponton pełen uchodźców znajdujący się około 20 kilometrów od greckiej wyspy Kos.

Na filmie widać, jak grecka straż przybrzeżna próbuje zatopić ponton, a nawet strzela w jego kierunku.

„Greccy funkcjonariusze straży przybrzeżnej wykonali manewry mające na celu zatopienie gumowej łodzi w drodze do Grecji przewożącej nielegalnych migrantów. Później otworzyli ogień” – potwierdza w oświadczeniu turecka straż przybrzeżna. Oto wspomniane nagranie. Uwaga! Tylko dla osób o mocnych nerwach.

https://twitter.com/LovedayM/status/1234474136442982400

Jednocześnie Grecja utrudnia uchodźcom ubieganie się o azyl, zatrzymując ich na granicy z Turcją. „Wszystkie państwa mają prawo kontrolować swoje granice i zarządzać nielegalnymi ruchami, ale jednocześnie powinny powstrzymywać się od użycia nadmiernej lub nieproporcjonalnej siły i rozpatrywać wnioski o azyl w uporządkowany sposób” – komentuje UNHCR, czyli Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Działania Grecji potępiło także Amnesty International.

Każdy ma prawo ubiegać się o azyl. Deportowanie ludzi bez należytych procedur może oznaczać odesłanie ich z powrotem do strefy wojny lub poważnie łamać prawa człowieka, naruszając zasadę non-refoulement – mówi Eve Geddie, dyrektorka Biura Instytucji Europejskich Amnesty International.

Zasada non-refoulement mówi o tym, że osoby, której odmówiono przyznania statusu uchodźcy, nie wolno deportować do kraju, w którym groziłoby jej niebezpieczeństwo prześladowania – państwo powinno otoczyć ją inną formą ochrony. – Lekkomyślne środki podejmowane przez władze greckie są rażącym naruszeniem prawa europejskiego i międzynarodowego i sprawiają, że ludzkie życie jest zagrożone. Osoby ubiegające się o azyl są ponownie wykorzystywane jako karty przetargowe w bezdusznej grze politycznej – kontynuuje Geddie.

Tekst: NS

FUTOPIA