Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Grenlandia będzie sprzedawać wodę z topniejących lodowców

Wyspa deklaruje, że chce dzielić się swoją wodą ze światem.
.get_the_title().

Grenlandia topnieje w zastraszającym tempie. W ubiegłym roku na łamach czasopisma naukowego „Nature” opublikowane zostały badania grupy naukowców pod przewodnictwem prof. Andrew Shepherd z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds, z których wynika, że od 1992 roku największa wyspa świata straciła aż 3,8 bln ton lodu – w efekcie światowy poziom mórz wzrósł o 10,6 mm. Tempo topnienia Grenlandii wciąż rośnie.

W latach 90. traciła ona średnio 33 mld ton lodu rocznie – w ostatniej dekadzie to już aż 254 mld ton każdego roku.

Jednocześnie szacuje się, że tylko w lipcu ubiegłego roku stopniało około 197 mld ton! Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Danii, którzy w czerwcu wzięli pod lupę temat Grenlandii, ustalili, że jeśli takie tempo topnienia się utrzyma, do 2100 roku poziom mórz wzrośnie o 5 do nawet 33 cm. Stopnienie wszystkich grenlandzkich lodowców zaowocowałoby z kolei wzrostem aż o 7,2 metra.

fot. William Bossen / źródło: unsplash

Co robić z tak ogromnymi ilościami wody? Okazuje się, że można ją… sprzedawać.

Do tej pory tego koncesje na sprzedaż i eksport wody z topniejących lodowców miało 9 mniejszych firm. Rząd Grenlandii planuje je teraz wydać także 16 większym przedsiębiorstwom.

Zmiany klimatu przyczyniają się do topnienia lodu. Ale prowadzą również do wzrostu niedoboru wody na świecie. Stopiona woda była w Grenlandii w dużych ilościach przez wiele stuleci. Ma duże szanse, by stać się produktem, na który będzie popyt – powiedział minister ds przemysłu i energii Jess Svane. Polityk deklaruje, że Grenlandia chce dzielić się swoją wodą zresztą świata – zwłaszcza z regionami, które dotknięte są przez susze. Z pewnością sprzedaż surowca pozyskiwanego z topniejących lodowców przyczyni się także do rozwinięcia grenlandzkiej gospodarki. Wygląda więc na to, że na kryzysie klimatycznym da się zarobić.

Zdjęcie główne: Tina Rolf / Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA