Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gwiazda miała nazywać się Geralt, ale ostatecznie mamy Solaris

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) obchodziła niedawno 100-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano konkurs na nazwanie planet pozasłonecznych „IAU100 NameExoWorlds”. Każdy kraj na świecie otrzymał wytypowany układ pozasłoneczny: gwiazdę i jedną planetę. Polscy internauci chcieli nazwać je kolejno Geralt i Ciri, ale ostatecznie wybrano Solaris i Pirx – na cześć powieści i postaci z książek Stanisława Lema.
.get_the_title().

Planeta, którą Międzynarodowa Unia Astronomiczna przydzieliła Polsce do nazwania, nosi oznaczenie BD+14 4559 b. Została odkryta metodą prędkości radialnych przez zespół polskich astronomów kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Pierwszy raz mogliśmy o niej przeczytać w 2009 roku w czasopiśmie „Astrophysical Journal”. Więcej informacji na temat samej planety do przeczytania tutaj. Konkurs na nazwę był wieloetapowy. W pierwszym etapie zbierano propozycje nazw wraz z krótkimi uzasadnieniami (czerwiec i lipiec). Krajowy komitet wyselekcjonował z grupę nazw do drugiego etapu, którym było publiczne głosowanie przez internet (wrzesień i październik). Na podstawie wyników głosowania polski komitet przekazał do Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalną polską propozycję, w sposób zgodny z wynikami głosowania (Geralt/Ciri jako główna propozycja, a dwa kolejne pomysły jako rezerwa). Zgodnie z regulaminem, ostateczna decyzja należała do Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Dlatego zamiast Geralta mamy Solaris. I to też jest super!

via GIPHY

Oto propozycje i rozkład głosów wśród polskich internautów (nazwa gwiazdy / nazwa planety):

Geralt/Ciri
47 006 głosów (53,32 proc.)
Postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego.

Solaris/Pirx
13 796 głosów (15,65 proc.)
Tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema.

Swarog/Weles
7 568 głosów (8,58 proc.)
Swarog (Swaróg) to słowiańskie bóstwo, bóg nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, a przede wszystkim bogactwa.

Twardowski i Boruta
6 344 głosy (7,20 proc.)
Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend.

Polon i Rad
5 956 głosów (6,76 proc.)
Nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie.

Piast i Lech
3 974 głosy (4,51 proc.)
Postacie z legend o początkach państwa polskiego.

Jantar i Wolin
3 518 głosów (3,99 proc.)
Jantar to dawne określenie bursztynu, a Wolin jest polską wyspą na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Tekst: WR

FUTOPIA