HTTP/3 to nowy rozdział w historii internetu. Będzie szybciej i bezpieczniej

Rozpowszechnienie nowego protokołu to tylko kwestia czasu.
.get_the_title().

Pierwsza wersja protokołu http została powołana do życia w 1996 roku. Mechanizm odpowiadał za przesyłanie danych pomiędzy serwerem, na którym osadzono witrynę a klientem, którym mogła być na przykład przeglądarka internetowa. W 2015 roku ukazała się druga odsłona, która oferowała zwiększoną szybkość działania oraz występowanie równoległych żądań. Od kilku lat standardem jest wariant HTTPS zapewniający przepływ zaszyfrowanych informacji.

Na horyzoncie pojawił się protokół HTTP/3, który sprawi, że internet będzie jeszcze szybszy, a także podniesie standardy bezpieczeństwa.

Firma Cloudflare, budująca sieciową infrastrukturę, przystąpiła do prac przygotowawczych. Wkrótce dołączą do niej przedstawiciele Google Chrome oraz Mozilli Firefox. – Wprowadzenie nowego protokołu uczyni internet przyjaźniejszym środowiskiem dla wszystkich użytkowników – powiedział Ryan Hamilton, Staff Software Engineer w Google. – Zespoły Chrome i Cloudflare ściśle współpracowały, by HTTP/3 i protokół QUIC stały się powszechnie używanymi rozwiązaniami, które usprawnią funkcjonowanie sieci.

Serwery / Zdjęcie: Manuel Geissinger

Efekty prac deweloperów można już ocenić za pośrednictwem Chrome Canary, czyli eksperymentalnej wersji popularnej przeglądarki.

Należy jednak potraktować to doświadczenie jako ciekawostkę i podejść do niego z przymrużeniem oka. Testowa platforma może wykazywać problemy ze stabilnością, więc niezbyt nadaje się do codziennego użytkowania. Miłośnicy nowości muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na oficjalną premierę.

Autor: JN

FUTOPIA