Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Huawei wraca do gry w wielkim stylu. Autorski system operacyjny zmieni układ sił na rynku

Po każdej burzy zawsze wschodzi słońce. Obecnie przyszłość chińskiego rynku technologicznego rysuje się w wyjątkowo jasnych barwach.
.get_the_title().

Jeszcze do niedawna Huawei drżał w posadach za sprawą konsekwencji wojny handlowej. Stosunki pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi wciąż są napięte, dlatego azjatycka marka wykonuje kolejny krok w kierunku uniezależnienia się od wpływów z zachodu. Podczas niedawnej konferencji zaprezentowano Harmony OS. Nowy twór to nic innego, jak autorski system operacyjny, który na początek będzie przeznaczony dla Honor Vision, czyli Smart TV. Prace przygotowawcze trwały przez ostatnie dwa lata i nabrały rozpędu po ucięciu relacji biznesowych z amerykańskimi dostawcami.

Prezes przedsiębiorstwa zapowiedział, że już wkrótce system stworzy spójną infrastrukturę dla smartwatchów, komputerów, tabletów, słuchawek bezprzewodowych, a także samochodów. Wprawdzie smartfony będą w dalszym ciągu bazować na Androidzie, ale w razie potrzeby mogą natychmiast zostać połączone z Harmony OS.

Huawei jest coraz lepiej przygotowany na ewentualną eskalację konfliktu. Chińscy użytkownicy prawdopodobnie nie mieliby oporów przed migracją na nowy system operacyjny. Obecnie tak czy inaczej nie mogą korzystać z aplikacji Google, więc nie są przywiązani do amerykańskiej marki.

Ponadto dyrektor generalny stwierdził, że zaimplementowanie najpopularniejszych aplikacji społecznościowych nie powinno stanowić problemu. W związku z tym ekspansja na zagraniczne rynki ma duże szanse powodzenia. Wystarczy skusić konsumentów nowoczesnym urządzeniem w konkurencyjnej cenie.

Huawei P30 Pro / Zdjęcie: Huawei

Warto zwrócić również uwagę na fragment wypowiedzi dotyczący nazwy systemu. Pierwotna wersja brzmiała „HongMeng OS”, co oznacza „otwarcie ziemi”. Ze względu na kłopotliwe tłumaczenie i wymowę zdecydowano się jednak na „Harmony”. Co jak co, ale burzliwa sytuacja na arenie międzynarodowej znacznie odbiegała od harmonijnych standardów. Najwyraźniej władze Huawei są spokojne i czują, że panują nad sytuacją.

Autor: JN

FUTOPIA