Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Huawei narzędziem chińskiego rządu do politycznej infiltracji?

The Australian oskarża, producent telefonów kategorycznie zaprzecza.
.get_the_title().

Fakt, że nowe technologie oprócz swych standardowych funkcjonalności są również znakomitym narzędziem do realizacji celów politycznych dla nikogo we współczesnym świecie nie powinien już być zaskoczeniem. W pijarowe tarapaty wpadł właśnie kolejny z globalnych gigantów – marka Huawei. Wszystko przez opublikowany w The Australian artykuł, w którym, w oparciu o informacje pochodzące ze źródła o randze obrony narodowej, ogłoszono że pracownicy Huaweia byli wykorzystywani przez chiński wywiad.

Personel miał zdobywać kody dostępu wykorzystywane następnie do infiltracji zagranicznych sieci, w tym wykradania haseł i licznych szczegółowych informacji.

Umówmy się – nikt z nas nie byłby pewnie zaskoczony, gdyby po „incydentach” pokroju Cambridge Analytica okazało się to prawdą.

Reakcja marki była oczywiście do przewidzenia. – Huawei kategorycznie zaprzecza, że kiedykolwiek był proszony o udostępnienie informacji o klientach jakiemukolwiek rządowi bądź organizacji. Te bezpodstawne oskarżenia są rzucane w eter bez absolutnie żadnego potwierdzenia – powiedział rzecznik chińskiego giganta w poniedziałkowej rozmowie z ZDNet.

Firma szczyci się, że jest światowym liderem w branży telefinformatycznej i największym globalnym dostawcą tego typu infrastruktury.

Osiągnięcie tej pozycji zawdzięcza zaś – trzymając się retoryki rzecznika – 30-letniemu doświadczeniu w dostarczaniu najwyższej klasy technologii. O sprawie z pewnością będzie jeszcze głośno. Czy w związku z nią zamierzacie wymienić wasze Huaweie na „lepszy model”, czy też nie przywiązujecie do tego większej uwagi?

Tekst: WM

FUTOPIA