Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Instagram będzie ukrywać zdjęcia, na których może znajdować się samookaleczenie

Jednym z powodów było samobójstwo 14-latki z Wielkiej Brytanii.
.get_the_title().

Na Instagramie nietrudno jest natknąć się na zdjęcia prezentujące samookaleczenie lub blizny po nim. Tego typu fotografie mogą normalizować takie zachowania i zachęcać do nich młodych ludzi. Smutnym przykładem jest 14-letnia Brytyjka Molly Russell, która odebrała sobie życie w 2017 roku.

Jej rodzice są zdania, że przyczyniły się do tego właśnie zamieszczane na Instagramie i Pintereście treści związane z samookaleczeniem.

Instagram jest świadom wagi tego problemu i nie pozostaje na niego obojętny. Adam Mosseri, szef Instagrama, ogłosił w poniedziałek, że platforma rozpocznie aktywną walkę ze tego typu treściami umieszczanymi w serwisie przez użytkowników.

Kontrolowanie treści zamieszczanych w Internecie nie jest jednak łatwe. Instagram już blokuje hasztagi, które związane są z samookaleczeniem i samobójstwem, takie zdjęcia nie są rekomendowane przez aplikację i nie da się ich wyszukać. Platforma współpracuje także z organizacjami, które wspierają osoby zmagające się z tym problemem. Teraz idzie o krok dalej – wszystkie fotografie, na których znajdzie się samookaleczenie będą ukrywane.

Podobnie jak w przypadku brutalnych zdjęć umieszczanych przez organizacje walczące o humanitarne traktowanie zwierząt, treści będą rozmywane, a użytkownik będzie mógł je zobaczyć dopiero, gdy na nie kliknie, na własną odpowiedzialność.

Decyzja o nieusuwaniu wszystkich zdjęć tego typu została przez aplikację przemyślana. W społeczności Instagrama nie brakuje osób, które umieszczają zdjęcia blizn, aby pokazać, że każdego dnia borykają się i walczą z tym problemem. Jak tłumaczy Mosseri, usuwane będą wyłącznie treści gloryfikujące samookaleczenie. „Problem w tym, że nie znajdujemy tych zdjęć wystarczająco szybko, przed innymi ludźmi” – pisze szef Instagrama. Jednocześnie dodaje, że platforma inwestuje w technologię, która pozwoli na prędkie wykrywanie takich treści.

Tekst: NS

FUTOPIA