Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Izraelscy naukowcy stworzyli ludzki zarodek, nie używając plemnika ani komórki jajowej

Naukowcy chcą lepiej zrozumieć źródło chorób genetycznych, które pojawiają się na wczesnym etapie istnienia zarodka.
.get_the_title().

Izraelski Instytut Naukowy Weizmanna ogłosił, że grupie naukowców zajmujących się komórkami macierzystymi udało się stworzyć sztuczny embrion przypominające ludzki i z powodzeniem hodować go poza macicą przez aż dwa tygodnie. Nie wykorzystali do tego ani plemnika, ani komórki jajowej – tylko komórki macierzyste. W magazynie Science badacze dokładnie opisują przebieg eksperymentu.

Naukowcy stworzyli modele zarodków z komórek macierzystych, które zostały zaprogramowane tak, by przekształcić się w dowolny typ tkanki.

Następnie zostały wykorzystane środki chemiczne, by komórki macierzyste przekształciły się w komórki w odpowiednie typy komórek, czyli epiblasty (normalnie przekształcające się w prawdziwy zarodek, a następnie płód), trofoblasty, hipoblasty i pozazarodkowe komórki mezodermy. Tylko jedna spośród aż 120 takich komórek zaczęła się przekształcać w coś, co przypominało ludzki embrion.

Model zarodka miał wykształcony trofoblast, który w normalnych warunkach stałby się łożyskiem, dwuwarstwowy krążek zarodkowy i wszystko to, co ma zwykły ludzki zarodek.

Uwolnił nawet hormony, które dały pozytywny wynik laboratoryjnego testu ciążowego.

Jednak jako że prawo w wielu krajach pozwala na hodowanie zarodków maksymalnie przez 14 dni, po upływie tego czasu efekt eksperymentu musiał zostać zniszczony.

Ambicją naukowców jest lepsze zrozumienie pierwszych dni ludzkiego zarodka. W okresie gdy zygota zmienia się w zarodek, a potem w płód, może nastąpić poronienie lub mogą pojawić się wady wrodzone. Okres bezpośrednio po zapłodnieniu komórki jajowej pełen jest dynamicznych zmian, a tymczasem wciąż jest kiepsko znany. – To czarna skrzynka i nie jest to banał – nasza wiedza jest bardzo ograniczona – mówi profesor Jacob Hanna z Instytutu Naukowego Weizmanna.

Tekst: NS

FUTOPIA