Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Komik prowadzi w wyborach prezydenckich na Ukrainie

Czy po Słowacji w kolejnym graniczącym z Polską kraju dokona się polityczna wolta?
.get_the_title().

To nie primaaprilisowy żart. Na szarganej poważnymi politycznymi problemami Ukrainie (napięta sytuacja z Rosją czy wszechobecna bieda) pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał… komik Wołodymyr Zełenski. Według wstępnych wyników (po przeliczeniu ok 55 proc. kart) uzyskał on 30,23 proc. głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 16,57 proc. uplasował się dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, a na trzecim Julia Tymoszenko (13,10 proc.). Frekwencja wyniosła 63,48 proc.

Politolodzy przypisują jego zwycięstwo ogólnemu rozczarowaniu narodu sytuacją polityczną Ukrainy oraz tempem zmian, do jakich mozolnie dochodzi w kraju po pamiętnych wydarzeniach na Majdanie.

Zwraca się też uwagę, że wygrana pierwsza tura to w dużej mierze zasługa młodych wyborców, którzy chcą odciąć się od bieżącej klasy politycznej rządzącej państwem.

Zełenskiemu udało się dokonać swoistej samospełniającej się przepowiedni, gdyż obok występów kabaretowych (które często były ściśle powiązane z jego kampanią) szczególnie zasłynął w kraju z serialu „Sługa narodów”, gdzie… odgrywał właśnie postać prezydenta.

Prezydenta będącego blisko ludzi, który musi zmagać się z układami i korupcją oraz który walczy o to, by Ukraina była silna i połączona ponad podziałami.

Z wielu stron dobiegają oczywiście wątpliwości, czy ktoś świeży, kto nie miał dotychczas kontaktu z polityką sensu stricto, odnajdzie się w roli twardego negocjatora chociażby w trudnych rozmowach z Władimirem Putinem. Właśnie w te tony uderza w tej chwili próbujący walczyć o wyborców Petro Poroszenko sugerujący też powiązania Zełenskiego z biznesmenem Ihorem Kołomojskim. Wydaje się jednak, że Ukraińcy są już na tyle zmęczeni bieżącą napiętą sytuacją, że są gotowi zaryzykować i postawić na kogoś zupełnie nowego.

Czy kolejny, po Zuzanie Čaputovej na Słowacji, człowiek z zewnątrz ukierunkowany na rozbijanie układów, zostanie prezydentem kraju graniczącego z Polską? Druga tura wyborów odbędzie się już 21 kwietnia.

Tekst: WM

FUTOPIA