Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kto udostępnia fake newsy na Facebooku? Głównie osoby powyżej 65 roku życia

Naukowcy uważają więc, że kampanie dotyczące fake newsów trzeba kierować właśnie do nich.
.get_the_title().

Okazuje się, że fake newsy na Facebooku udostępniają głównie osoby po 60 roku życia. A przynajmniej tak wyszło badaczom z New York University i Princeton University, którzy przeanalizowali linki do stron z fake newsami umieszczane przez użytkowników na Facebooku podczas amerykańskiej kampanii prezydenckiej z 2016 roku. – Choć zainteresowanie tym fenomenem rośnie, nie wiemy za dużo o tym, kto udostępnia fake newsy. Te badania robią pierwszy krok w celu odpowiedzi na to pytanie. Prawdopodobnie naszym największym odkryciem jest to, że takie treści były stosunkowo rzadko udostępniane podczas wyborów w 2016 roku – mówi wykładający nauki polityczne na NYU Joshua Tucker.

Naukowcy odkryli, że w tym konkretnym przypadku linki z fake newsami były najchętniej udostępniane przez użytkowników powyżej 65 roku życia, którzy identyfikowali się jako konserwatyści.

W przypadku takiej osoby prawdopodobieństwo było aż siedmiokrotnie wyższe niż w grupie wiekowej 18-29.

Wśród osób udostępniających fake newsy przeważali republikanie – było ich aż 18 proc., podczas gdy fałszywe wiadomości udostępniało jedynie niecałe 4 proc. demokratów. Naukowcy sądzą jednak, że nie należy wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków.

Ich uwagę zwraca coś innego, a mianowicie fakt, że to właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na manipulację poprzez fake newsy.

Młodsi użytkownicy nie mają tak dużych problemów z odróżnieniem fałszywych stron internetowych od prawdziwych. Dlatego też – jak mówią naukowcy – ważne jest, aby kampanie związane z fake newsami w dużej mierze adresować właśnie do osób powyżej 65 roku życia. Badanie ma jednak jedną jasną stronę. Naukowcy ustalili bowiem, że zdecydowana większość użytkowników nie angażuje się w fałszywe treści – nie klika na nie, nie komentuje i ich nie udostępnia.

FUTOPIA