Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lepiej kupować czy wynajmować mieszkanie? Odpowiedź ekonomistki cię uspokoi

Okazuje się, że ten dylemat nie powinien wywoływać tylu emocji.
.get_the_title().

W pewnym momencie życia duża część z nas zaczyna się zastanawiać, czy lepiej dalej tułać się po wynajmowanych mieszkaniach, czy zaciągnąć kredyt i kupić mieszkanie na własność. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Okazuje się, że ten dylemat nie powinien wywoływać tylu emocji, bo koszt wynajmu i zakupu mieszkania jest mniej więcej taki sam.

Dlaczego? – Wyobraź sobie, że czynsze są tak wysokie, że możesz kupić mieszkanie, wynająć je i wciąż mieć sporo pieniędzy – nawet po spłaceniu kredytu hipotecznego, opłaceniu ewentualnych napraw i tak dalej. Jeśli tak się stanie, to rynek się dostosuje. Ludzie zaczną kupować coraz więcej nieruchomości i je wynajmować. Ale ponieważ osoby szukające mieszkań do wynajęcia będą miały więcej opcji do wyboru, ceny najmu spadną. I spadną do poziomu, gdzie cena wynajmu pokrywa koszta posiadania – tłumaczy Emily Oster, ekonomistka z Brown University.

Oster mówi, że mamy tu do czynienia ze zjawiskiem równowagi ekonomicznej. Koszt wynajmu i koszt zakupu po dodaniu wszelkich opłat za hipotekę, ubezpieczenie, remonty, zaliczki czy naprawy okazuje się podobny. Wciąż jednak pokutuje mit, że zakup mieszkania zawsze jest dobrą inwestycją, a ceny na rynku mieszkaniowym idą tylko w górę. Jak pokazał amerykański kryzys finansowy, który rozpoczął się od pęknięcia bańki nieruchomościowej – to nie zawsze jest prawda, a ceny mieszkań mogą równie dobrze spaść. To co należy jednak wziąć pod uwagę, to perspektywa czasowa. – Istnieje wiele stałych związanych z zakupem domu – płaci się pośrednikowi itd. Jeśli zamierzasz mieszkać w tym domu przez 30 lat, to nie ma większego znaczenia. Jednak jeśli zamierzasz za kilka lat sprzedać dom, to znacząco podnoszą one cenę zakupu – zwraca uwagę Oster.

Źródło: Quartz
Tekst: NS

FUTOPIA