Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Marzysz o tym, żeby nic nie robić? Ta oferta pracy jest dla ciebie!

Dwóch szwedzkich artystów zatrudni jedną szczęśliwą osobę, która do końca życia może nie robić absolutnie nic.
.get_the_title().

Nie wysyłajcie jeszcze zgłoszeń! Ta oferta pracy pojawi się najwcześniej w 2025 roku. Rekrutacja ruszy dopiero po otwarciu nowego dworca kolejowego Korsvägen w Göteborgu.

Duet konceptualnych artystów – Simon Goldin i Jakob Senneby przyzna jednej osobie dożywotnią pracę na szwedzkiej stacji kolejowej.

Miasto przechodzi transformację z centrum produkcyjnego w centrum kultury, zmienia się struktura społeczna i zanika klasa robotnicza. To właśnie ta zmiana zainspirowała artystów do stworzenia humorystycznego oraz krytycznego projektu. Stworzyli zatem posadę, która przekazuje pełną kontrolę w ręce pracownika.

Marzysz o tym, żeby nic nie robić? Ta oferta pracy jest dla ciebie!
Marzysz o tym, żeby nic nie robić? Ta oferta pracy jest dla ciebie!
Fot. Public Art Agency Sweden

W ramach projektu Eternal Employment zatrudniony otrzyma konkurencyjne wynagrodzenie z rocznymi podwyżkami, stałą gwarancją zatrudnienia i godnym pozazdroszczenia pakietem dodatków.

Stanowisko będzie pozbawione jakichkolwiek zasad i obowiązków – ogłosili artyści.

Czy pracownik faktycznie nie musi nic robić? Właściwie ma tylko jedno proste zadanie. Wystarczy, że po przyjściu na dworzec Korsvägen włączy zegar połączony z fluorescencyjnymi lampami nad platformami i na koniec dnia go wyłączy. Poza tym będzie mógł spędzać czas, jak tylko zechce – drzemać, czytać, śledzić media społecznościowe albo oglądać ulubione serialne.

Marzysz o tym, żeby nic nie robić? Ta oferta pracy jest dla ciebie!
Korsvägen w Göteborgu, fot. Wikimedia Commons

Jeśli pracownik zrezygnuje lub przejdzie na emeryturę, na jego miejsce zostanie wybrana kolejna osoba.

Eternal Employment będzie finansowane z nagrody o wysokości ok. 650 tys. dolarów przyznanej przez Public Art Agency Sweden we współpracy ze Szwedzką Administracją Transportową. Goldin i Senneby utworzą specjalną fundację, która będzie nadzorować projekt, zajmie się rekrutacją, rozliczeniami i kontaktami z mediami.

Zdjęcia: © Public Art Agency Sweden
Tekst: AB

FUTOPIA