Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Medyczna marihuana od dziś oficjalnie w polskich aptekach

Czy kontrowersyjny w oczach wielu produkt, który daje chorym ogromną ulgę, w końcu na dobre przyjmie się na naszym rynku farmaceutycznym?
.get_the_title().

Medyczna marihuana, czyli środek leczniczy, wobec którego polskie władze przez długi czas wykazywały wyjątkowy „dystans”, 17 grudnia doczekała się w końcu w naszym kraju oficjalnej dystrybucji do aptek. A przecież legalizacja produktu miała miejsce już ponad 12 miesięcy temu, a dokładniej 1 listopada 2017 roku. Czy wywróci to do góry nogami rynek leków w Polsce i zapewni choć odrobinę ulgi osobom zmagającym się zwłaszcza z bardzo ciężkimi dolegliwościami, jak lekooporna padaczka czy choroba Parkinsona, i koniecznością znoszenia na co dzień potwornego bólu? Mamy nadzieję.

W poniedziałek specjalny susz na receptę powinien pojawić się w trzech aptekach sieci PRIMA.

Oto ich adresy:

1. Konin, ul. Spółdzielców 31

2. Poznań, ul. Garbary 51

3. Wrocław, ul. Budziszyńska 107

Powinien, gdyż w wyniku przedłużającej się kontroli granicznej dostawa pierwszej dawki preparatów nie dotarła jeszcze do miejsc docelowych.

Jak podaje portal doz.pl eksperci przewidują, że 1 gram medycznej marihuany będzie kosztować 50-60 złotych, zaś miesięczna kuracja około 2 tys. zł.

Za Spectrum Cannabis, bo taką nazwę nosi specyfik, odpowiadają Kanadyjczycy z Canopy Growth Corp. Zawiera on 19 proc. THC oraz mniej niż 1 proc. CBD. Jak zaznacza Michał Tabaka ze Spidersweb, to właśnie ten ostatni element ma szczególnie korzystny wpływ na ludzki organizm, podobnie jak inne kannabinoidy, czyli CBN, CBG czy CBC.

Tekst: WM

FUTOPIA