Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na Ursynowie powstało przejście dla pieszych stworzone z myślą o wpatrzonych w smartfona

To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i drugie w Europie.
.get_the_title().

Wszyscy, którzy na co dzień używają smartfona, wiedzą, że nietrudno się w niego zapatrzyć. Niekiedy tak wciąga nas to, co widzimy na ekranie, że całkiem zapominamy o świecie zewnętrznym. A to bywa niebezpieczne – zwłaszcza, kiedy jesteśmy na zewnątrz i przekraczamy akurat przejście dla pieszych. Z myślą o osobach, które łatwo wsiąkają w swój telefon, na warszawskim Ursynowie powstało właśnie specjalne przejście dla pieszych.

Rozwiązane jest proste – specjalne urządzenie sygnalizacyjne wyświetla na chodniku czerwoną linię.

W ten sposób chcemy dać znać osobom, które akurat korzystają ze smartfona, że w tym momencie nie mogą wejść na przejście dla pieszych – tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

Nowe urządzenie sygnalizacyjne pojawiło się przy al. KEN nieopodal parkingu P&R Stokłosy.

Oczywiście nie znaczy to, że tradycyjna sygnalizacja świetlna została tam wyeliminowana – czerwone światło na chodniku to tylko dodatkowe rozwiązanie, które ma zwiększyć bezpieczeństwo. To pierwszy raz, kiedy w naszym kraju dostosowano przejście dla użytkowników smartfonów. Jeśli rozwiązanie się przyjmie, niewykluczone, że pojawi się także w innych miejscach Warszawy, a być może i w innych miastach Polski. Specjalne przejście dla użytkowników smartfonów istnieje także w Wiedniu.

Tekst: NS
Zdjęcia: Zarząd Dróg Miejskich

FUTOPIA