Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najbogatsza rodzina świata zarabia 4 miliony na godzinę

Czyli niemal 100 milionów dziennie.
.get_the_title().

Bloomberg – największa na świecie agencja prasowa specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych – opublikował właśnie ranking 25 najbogatszych rodzin na świecie. Na pierwszym miejscu znalazła się rodzina Waltonów, do której należy sieć amerykańskich supermarketów Walmart. Majątek Waltonów powiększa się w astronomicznym tempie – rodzina co minutę zarabia 70 tys. dolarów.

To daje 4 miliony na godzinę, czyli prawie… 100 milionów dziennie. Dla porównania, początkujący kasjer w Walmarcie może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 11 dolarów za godzinę.

Rodzina Waltonów znalazła się na czele listy Bloomberga w czerwcu tego roku. Wówczas jej majątek wynosił 191 mld dolarów. Dziś jest to już ponad 230 mld.

źródło: time magazine

Na podium rankingu znalazły się amerykańskie, wielopokoleniowe rodziny. Drugie miejsce zajęła
rodzina Marsów z 127 mld dolarów, a trzecie Kochów (125 mld). Na czwartym miejscu znaleźli się Saudowie – dynastia rządząca Arabią Saudyjską, której majątek wynosi około 100 mld, za nimi jest rodzina Wertheimerów stojąca za domem mody Chanel i rodzina Hermès, także założyciele słynnego domu mody (pełny ranking znajdziecie na stronie Bloomberga).

25 najbogatszych rodzin świata posiada łącznie majątek w wysokości 1,4 biliona dolarów. B

loomberg zwraca uwagę na to, że to aż 24 proc. więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie autorzy rankingu zaznaczają, że najbogatsze 0,1 proc. Amerykanów ma w swych rękach więcej bogactwa niż kiedykolwiek od 1929 roku. Te liczby każą się zastanowić nad rosnącymi nierównościami społecznymi. Niektórzy członkowie najbogatszych rodów są tego świadomi. Liesel Pritzker Simmons, której rodzina uplasowała się na 17 miejscu listy Bloomberga, była w grupie bogatych Amerykanów, którzy półtora miesiąca temu wystosowali list otwarty do kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, o którym szerzej pisaliśmy tutaj. – Jesteśmy częścią problemu, opodatkujcie nas – powiedziała wtedy Pritzker, której rodzinny majątek wart jest ponad 33 mld dolarów.

Tekst: NS

FUTOPIA