Narastają inwestycje w technologię fuzji jądrowej. To bezemisyjna, niemal nieskończona energia

Nakład finansowy w branżę wynosi już prawie 5 mld dolarów.
.get_the_title().

Amerykańska korporacja z branży energetycznej Chevron zainwestowała we wspierany przez Google start-up TAE Technologies zajmujący się fuzją jądrową. Wskazuje to na szybko rosnące zainteresowanie potencjałem technologii energetycznej do dostarczania bezpiecznej energii o zerowej emisji.

Chevron zainwestował w TAE wraz z Google i japońską Sumitomo Corporation i zebrał 250 milionów dolarów na sfinansowanie szóstej generacji reaktora do badań termojądrowych w Kalifornii.

Perspektywa połączenia jąder atomowych w celu generowania energii ekscytowała naukowców od ponad 60 lat, ale dopiero w ostatniej dekadzie zaczęła przyciągać znaczące inwestycje prywatne, ponieważ wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia poprzez zmniejszenie emisji nabrały tempa. Prywatne firmy fuzyjne pozyskały w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej 2,8 miliarda dolarów, zwiększając dotychczasowe inwestycje sektora prywatnego do 4,8 miliarda dolarów, jak wynika z najnowszego badania branży opublikowanego przez Fusion Industry Association.

Dyrektor naczelny TAE, Michl Binderbauer, powiedział, że ‘kaliber i zainteresowanie’ inwestorów jest świadectwem postępu, jaki poczyniła firma z Kalifornii. Założona w 1998 roku firma TAE, która zatrudnia około 400 osób, ma nadzieję na wytwarzanie energii elektrycznej poprzez łączenie protonu wodoru z borem.

Podczas gdy większość naukowców zgadza się, że połączenie izotopów wodoru, deuteru i trytu jest najbardziej opłacalną drogą, TAE argumentuje, że jej podejście, jeśli się powiedzie, zapewni jeszcze bezpieczniejsze źródło energii.

Planeta ma duże potencjalne rezerwy deuteru, trytu, wodoru i boru, ale chociaż tryt jest umiarkowanie radioaktywny, bor nie jest. Można go również łatwo wydobywać, podczas gdy tryt jest ekstrahowany z litu, a następnie regenerowany w reakcji fuzji. W przeciwieństwie do rozszczepienia jądrowego żadna z reakcji fuzji jądrowej nie wytwarza znaczących odpadów radioaktywnych, co sprawia, że wszystkie opracowywane procesy są potencjalnym źródłem bezpiecznej, niemal nieograniczonej, bezemisyjnej energii elektrycznej.

Chociaż naukowcy łączą jądra atomowe od lat 50. XX wieku, żaden zespół nie był w stanie wygenerować z reakcji syntezy jądrowej więcej energii, niż zużywają systemy. TAE twierdzi, że głównym celem reaktora szóstej generacji jest osiągnięcie tego wyniku, kamienia milowego znanego jako zysk energetyczny netto, z perspektywą dostarczenia energii komercyjnej do 2030 roku. – Pierwsza firma, która zdobędzie energię netto, będzie zasadniczo dyktować, jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość syntezy jądrowej – powiedział szef marketingu TAE Jim McNiel.

TAE – i technologia syntezy jądrowej jako całość – ma potencjał, aby być skalowalnym źródłem bezemisyjnego wytwarzania energii i kluczowym czynnikiem zapewniającym stabilność sieci, ponieważ odnawialne źródła energii stają się większą częścią miksu energetycznego – powiedział Jim Gable, prezes Chevron Technology Ventures i wiceprezes ds. innowacji.

Tekst: MK
Zdjęcie główne: JET

FUTOPIA