Naukowcy stworzyli materiał, który w kontakcie z potem wydziela przyjemny zapach

Nie dość, że po treningu będziecie pachnieć lepiej, to jeszcze... odstraszycie komary.
.get_the_title().

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Minho w Portugalii stworzyła materiał, dzięki któremu będziecie mogli raz na zawsze pożegnać się z ubraniami pachnącymi potem. Co więcej, po intensywnym treningu wasze ubrania będą pachnieć tylko lepiej. Dzięki ich odkryciu bawełniany materiał w kontakcie z potem wydziela przyjemny zapach citronelli znanej także jako geraniol.

Geraniol jest organicznym związkiem chemicznym, który występuje w olejkach eterycznych – szczególnie różanym, cytrynowym i pelargoniowym.

Często także dodaje się go do perfum i znany jest ze swych właściwości odstraszających komary.

Wyniki badań nad tym materiałem zostały opublikowane w specjalistycznym magazynie „ASC Applied Materials & Interfaces”. Naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty, które doprowadziły ich z grubsza do tych samych rezultatów. W pierwszym z nich wykorzystane zostało białko pozyskane ze świńskich ryjków, które wiąże się z cząsteczki zapachowymi, i dodano do nich również tak zwany moduł wiążący węglowodany, który wiąże się z bawełną. W drugim eksperymencie zamiast białek wykorzystano przypominające tłuszcz liposomy, które powiązały zapach z tkaniną. W obu przypadkach w rezultacie bawełna w kontakcie z kwaśnym roztworem potu uwalniała zapach citronelli.

Różnica polegała na tym, że w wypadku tkaniny z dodatkiem świńskiego białka zapach emitowany był gwałtownie, natomiast przy liposomach uwalniany był powoli i stopniowo.

Obie strategie mają wysoki potencjał. Funkcjonalne tkaniny zawierające substancje zapachowe mogą być skutecznym produktem dezodoryzującym odzież – twierdzą portugalscy naukowcy. Czy już w niedalekiej przyszłości pożegnamy się więc z pachnącymi potem ubraniami? Wprawdzie daleka droga dzieli pierwsze badania od ewentualnego wprowadzenia materiału na rynek, ale wygląda na to, że to całkiem prawdopodobne.

Źródło zdjęć: Shape.com
Tekst: NS

FUTOPIA