Niemcy chwalą 500 plus. Okazuje się, że ten projekt przynosi także im korzyści

Flagowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości pozwolił Niemcom zaoszczędzić 32 miliony euro.
.get_the_title().

Działający od ponad 1,5 roku program Rodzina 500 plus poprawił sytuacje finansową wielu rodzin i, jak pokazują badania, popierany jest obecnie przez około 77 proc. Polaków (badanie CBOS z kwietnia 2017 r.) Wszystko wskazuje też na to, że największy program socjalny w historii naszego kraju, spodobał się również Niemcom.

Okazuje się bowiem, że dzięki pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości naszym zachodnim sąsiadom udało się zaoszczędzić 32 miliony euro.

Niemcy, którzy realizują własny system pomocy dla rodzin – 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko oraz 223 euro na trzecie i każde kolejne, płacą również za polskie dzieci. W jaki sposób? Według obowiązującego u naszych sąsiadów prawa świadczenia socjalne należą się nawet rodzicom, których dzieci nie przebywają już z nimi na terenie Niemiec. Szacuje się, że obecnie takich dzieci jest ok 170 tys. z czego polska grupa jest najliczniejsza i stanowi aż 90 tys.

Oszczędność 32 milionów euro została wyliczona zatem na podstawie prostego równania. Niemieckie świadczenia zostały bowiem pomniejszone o kwotę wypłacaną rodzinom w Polsce, czyli 500 zł lub wielokrotność tej kwoty.

Źródło: innpoland.pl

FUTOPIA