Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

No car, no problem! 10 miast, które robią to najlepiej

Przedstawiamy listę 5 amerykańskich i 5 europejskich miast, które mogą być przykładem dla innych w kwestii ekologicznego transportu.
.get_the_title().

Amsterdam, Holandia

Tę listę musiał otworzyć Amsterdam. To miasto przychodzi nam na myśl jako pierwsze, gdy myślimy o miejscach o ograniczonym ruchu samochodowym. Stolica Holandii ma wiele ulic, na które po prostu nie możesz wjechać autem – są one przeznaczone dla rowerzystów i pieszych. W Amsterdamie samochody stanowią tylko 15 proc. całego transportu.

Rotterdam, Holandia

Nic dziwnego, że na tej liście znalazło się drugie holenderskie miasto. To państwo dąży do maksymalnego ograniczenia ruchu samochodowego, wprowadzając politykę ‘autoluw’, co oznacza ‘prawie bez samochodu’. Rotterdam dorównuje Amsterdamowi pod względem liczby torów, jednak mimo to nadal używa się tam samochodów częściej niż w samej stolicy.

Graz, Austria

W tym austriackim mieście rowery stanowią 29 proc. całego transportu, a samochody 33 proc. Nawet w kwestii wynajmu samochodu w Graz taniej jest postawić na pojazd elektryczny lub hybrydowy niż auto z silnikiem benzynowym.

Unsplash.com

Helsinki, Finlandia

W stolicy Finlandii samochody odpowiadają za 18 proc. transportu miejskiego, a rowery za 21 proc. Do wypożyczenia na terenie miasta jest ponad 4 tys. rowerów.

Sztokholm, Szwecja

Samochody odpowiadają za 17 proc. transportu w największym mieście w Szwecji, a rowery za 14. Zamiast tego mieszkańcy i turyści poruszają się tam metrem, komunikacją miejską lub przemieszczają się pieszo.

Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Nowy Jork zajmuje 1. miejsce w Stanach Zjednoczonych w rankingu miast przyjaznych dla osób nieposiadających samochodu. Tam dominują nie ścieżki rowerowe, a komunikacja miejska. Wszystkie linie metra w tym mieście łącznie mają 370 km długości.

San Francisco, Kalifornia, USA

San Francisco jest na zupełnie innym poziomie niż większość miast, jeśli chodzi o zrównoważony transport. Z około 11 alternatywnymi stacjami paliw na 2,59 km2, jest jednym z miast najbardziej przyjaznych rowerzystom i najłatwiejszych do poruszania się bez samochodu w USA.

Unsplash.com

Boston, Massachusetts, USA

Boston zajmuje trzecie miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem rozwiniętych miejskich linii komunikacji i liczby alternatywnych stacji paliw. W mieście jest również dostępnych 1,5 tys. rowerów do wynajęcia. Dodatkowo Boston uchodzi za miasto bardzo przyjazne pieszym.

Jersey City, New Jersey, USA

Jersey City dołącza do amerykańskich miast, które mogą poszczycić się najniższą emisją gazów cieplarnianych. Zasługą jest łatwy dostęp do transportu publicznego i alternatywnych stacji paliw.

Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, USA

Stolica USA ma bardzo dobrze rozbudowany transport miejski, a Metrorail, Metrobus i program Capital Bikeshare DC są tego dowodem. Te środki transportu działają na terenie całego Waszyngtonu, a nawet umożliwiają zwiedzanie pobliskich miast bez wsiadania do samochodu.

Tekst: MZ

FUTOPIA