Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowa duńska partia polityczna jest kierowana przez AI

Twarzą ugrupowania jest chatbot o wdzięcznej nazwie Leader Lars.
.get_the_title().

Program polityczny tworzony i rozwijany przez sztuczną inteligencję? Nie, to nie kolejny odcinek 'Black Mirror’. W Danii od maja działa Parta Syntetyczna, której struktura skoncentrowana jest wokół chatbota nazywającego się Leader Lars. „Jego” postulaty wdrażać mają zaś realni ludzie, a na ten moment trwa zbieranie odpowiedniej liczby podpisów, by móc wystartować w wyborach parlamentarnych.

Za projekt odpowiadają kolektyw artystyczny Computer Lars oraz MindFuture Foundation, zaś AI zostało stworzone w oparciu o machine learning.

Lars kondensuje w sobie postulaty różnych marginalnych, jeśli chodzi o ich wpływ na rządy, partii od lat 70. do dziś, mając być atrakcyjną opcją dla 20 proc. Duńczyków niechodzących na wybory.

Wśród haseł znajdziemy między innymi kwestię bezwarunkowego dochodu podstawowego na poziomie 100 tys. duńskich koron miesięcznie, co stanowi ekwiwalent 13 tys. 700 dolarów, będąc dwukrotnością średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Inna propozycja to zaś stworzenie wspólnego sektora internetowego i IT będącego na równi z instytucjami publicznymi.

Choć postulaty sugerowane przez AI mają reprezentować ludzie z krwi i kości, na program partii choć częściowo może wpływać każdy jej sympatyk i to z całego świata. Wszystko dzięki temu, że z chatbotem można komunikować się poprzez discorda, stale rozwijając go i sygnalizując mu nowe perspektywy.

Narzędzie ma być bowiem z założenia demokratyczne, syntetyzować, jak wskazuje sama nazwa partii, różne poglądy, uwzględniać odmienne punkty widzenia i szukać punktów wspólnych.

Celem jest też rozwijanie globalnej świadomości co do AI oraz wprowadzenie 18 punktu do ONZ-owskiej strategii zrównoważonego rozwoju o nazwie 'Life with artificials’, skoncentrowanego na relacjach pomiędzy ludźmi i sztuczną inteligencją. W planach jest również stworzenie odpowiedników Partii Syntetycznej w innych krajach, m.in. we Francji, Kolumbii czy Mołdawii.

Jak myślicie, czy już niedługo sztuczna inteligencja wstrząśnie duńską sceną polityczną, czy póki co to tylko bardzo barwna, ale jednak ciekawostka?

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: VICE

FUTOPIA