Nudziły cię te zajęcia na studiach? Żałuj. Specjaliści w tej dziedzinie są teraz rozchwytywani na rynku

Ma to związek z rosnącą ilością danych.
.get_the_title().

Wiele osób, które zetknęły się ze statystyką na studiach, nie ma o tych zajęciach najlepszej opinii i postrzega je najzwyczajniej jako nudne. Okazuje się jednak, że specjaliści w tej dziedzinie, będą wkrótce rozchwytywani. Przynajmniej zdaniem amerykańskiej agencji rządowej Bureau of Labor Statistics. Wypuściła ona ostatnio prognozę dotyczącą 10 najszybciej rozwijających się zawodów w USA w latach 2016-2026. Dominują wśród nich zajęcia związane z usługami medycznymi – opiekun domowy, pielęgniarz, fizjoterapeuta czy asystent medyczny – co ma związek ze starzejącym się społeczeństwem.

Tylko dwa zawody na liście – programista i statystyk – nie mają związku z tą branżą.

Pod uwagę brano tylko te zawody, które wykonuje więcej niż 20 tys. Amerykanów.

Źródło: Quartz

Bureau of Labor Statistics szacuje, że liczba miejsc pracy dla statystyków wzrośnie aż o 33,4 proc. – z 33 tys. w 2016 roku do 49 tys. w 2026.

Ma to związek z cały czas zwiększającą się ilością danych.

Dzięki internetowi i stale rosnącej mocy obliczeniowej, każdego roku na świecie produkuje się coraz więcej danych, które można wykorzystać np. do analizy biznesowej czy naukowej. Firma International Data Corporation obliczyła ostatnio, że do 2025 roku ilość danych produkowanych każdego roku będzie aż 10 razy większa niż w 2016. Już teraz na liście najbardziej poszukiwanych u pracowników umiejętności w 2018 roku portal LinkedIn wymienia analizę statystyczną i analizę danych na drugim miejscu.
Co ciekawe, ta stopa wzrostu i tak będzie obniżką w stosunku do poprzedniej dekady, kiedy to zapotrzebowanie na statystyków wzrosło w Stanach aż o 70 proc.

Źródło: Quartz
Tekst: NS

FUTOPIA