Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Od parkowania po jedzenie mięsa. Co będzie niedopuszczalne w 2050 roku?

Wiele zwykłych czynności, które bez zastanowienia wykonujemy na co dzień, zdziwi naszych potomków.
.get_the_title().

Na pierwszy ogień niech pójdą parkingi. W przyszłości większość z nich może stać się nieużytkowanymi przestrzeniami – wszystko za sprawą autonomicznych samochodów. Futurysta Ross Dawson mówi, że takie auta negują potrzebę tworzenia parkingów w przyszłości. Będziemy je wynajmować, a nie posiadać, z tego powodu będą w ciągłym ruchu, nie potrzebując miejsca na 'spoczynek’. Dawson twierdzi, że przejście na autonomiczne pojazdy elektryczne jest nieuniknioną i znacznie bezpieczniejszą alternatywą – są znacznie lepsze niż przeciętny kierowca.

Darmowe dane osobowe niedługo również staną się przeszłością.

Każdego dnia przekazujemy ogromne ilości danych, dotyczących naszych nawyków zakupowych, podróżowania i wielu innych aspektów życia. Ta gotowość do udostępniania danych osobowych za darmo, bez jakiejkolwiek wiedzy, w jaki sposób są one wykorzystywane, zapewne zdziwi przyszłe pokolenia. Niewielu z nas dwa razy zastanawia się nad zaakceptowaniem kolejnej prośby wyświetlanej w okienku, a niektórzy z zadowoleniem przyjmują pomysł reklam targetowanych.

Ludzie stają się coraz bardziej doświadczeni i wierzę, że w końcu zostaną wprowadzone większe zabezpieczenia w celu ochrony danych i prywatności w internecie. Istnieje realna potrzeba wprowadzenia prawnych regulacji, świadczących o tym, że to ty jesteś właścicielem danych. I chociaż nie będziesz mógł nimi w pełni zarządzać, będziesz miał co najmniej kontrolę nad tym, kto i w jakim celu to robi – mówi dr Stefan Hajkowicz, pracownik działu foresightu strategicznego w australijskiej agencji rządowej CSIRO.

Sebastian Coman Photography/ Unsplash.com

Bardzo prawdopodobne jest również to, że w 2050 roku pomysł zabijania zwierząt na mięso w takim tempie jak teraz będzie uważany za barbarzyński.

Hajkowicz przewiduje, że mięso roślinne będzie coraz szybciej znikało z półek. Przed nami zupełnie nowy asortyment spożywczy, który będzie efektem połączeniem nauk biologicznych z naukami fizycznymi w celu stworzenia inżynieryjnych systemów produkcji żywności. Alternatywy dla mięsa będą projektowane tak, aby były smaczne, zdrowe i dające nadzieję na wyżywienie naszej przyszłej populacji, mimo wyzwań środowiskowych. Biologia syntetyczna jest odporna na zmiany klimatyczne. Nie ma znaczenia, jak silna jest susza – nadal możemy produkować tyle żywności, ile jest potrzebne.

Młodzi będą zapewne zaskoczeni naszym uporem w stosowaniu paliw kopalnych i powolnym wprowadzaniem technologii niskoemisyjnych. Nie ma wątpliwości, że przyszłe pokolenia będą z przerażeniem patrzeć na to, jak niewiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby ratować środowisko. W końcu wieloma narodami wciąż rządzą osoby, które kwestionują zmiany klimatu. W przyszłości będzie to niewyobrażalne.

Zdjęcie główne: Antoine GIRET/ Unsplash.com
Tekst: MZ

FUTOPIA