Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem znacznie obniża inteligencję

Toksyczne powietrze niesie ze sobą o wiele więcej negatywnych skutków, niż nam się wcześniej wydawało.
.get_the_title().

Wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu zanieczyszczenia powietrza na społeczeństwo, które przeprowadzono w Chinach, dobitnie wykazały, że oddychanie toksycznym powietrzem jest szkodliwe zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i umysłu. Okazało się, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu jest bezpośrednio powiązany z obniżonymi wynikami testów, zwłaszcza tych arytmetycznych i językowych.

Naukowcy alarmują, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w perspektywie czasu obniża poziom edukacji o rok.

Najgorzej sytuacja przedstawia się dla osób starszych, po 64 roku życia, zwłaszcza tych słabo wykształconych – w ich przypadku obniżenie poziomu inteligencji porównać można nawet do utraty kilku lat edukacji. Xi Chen z Yale School of Public Health, jeden z naukowców zaangażowanych w badania, wskazał, że to właśnie w tym wieku podejmuje się najważniejsze decyzje finansowe, których konsekwencje mogą być niezwykle problematyczne dla następnych pokoleń.

Źródło: Global Sherpa

Choć badania przeprowadzono w Chinach, ich wyniki są uniwersalne. Aż 95 proc. populacji globu oddycha na co dzień zanieczyszczonym powietrzem. Z tego powodu odnotowuje się około 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie.

Źródło: The Guardian

FUTOPIA