Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ogromne długi polskich firm – najgorzej jest w handlu, przemyśle i budownictwie

W samym II kwartale 2019 roku niespłacone należności rodzimych przedsiębiorstw wzrosły aż o 849 mln zł.
.get_the_title().

Według danych Krajowego Rejestru Długów w ciągu ostatnich 5 lat zadłużenie Polaków wzrosło o… 182,5 proc. Coraz bardziej zwiększa się ono także w polskich przedsiębiorstwach. W pierwszym kwartale roku zadłużenie firm wzrosło do 30,41 mld zł. W tej chwili ich całościowy dług przekracza już 31 mld zł. „Łączna wartość przeterminowanych (…) zobowiązań kredytowych i pozakredytowych polskich przedsiębiorstw, widoczna w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie Biura Informacji Kredytowej na koniec czerwca 2019 roku dobiła do 31,26 mld zł” – donosi BigInfoMonitor.

fot. kredyty-chrobry.pl

Tylko w drugim kwartale 2019 roku zadłużenie we wszystkich sektorach rynku wzrosło łącznie aż o 849 mln zł (w tym aż 216 mln zł z przemysłu).

Najgorzej od lat sytuacja wygląda w takich branżach jak handel, wspomniany przemysł i budownictwo. W oparciu o dane Pulsu Biznesu podmioty zajmujące się handlem zalegają w tej chwili dłużnikom 7,2 mld zł, przemysłem 5,4 mld zł zaś budownictwem 5 mld zł.

W Krajowym Rejestrze Dłużników znajduje się w tej chwili aż 2,7 mln osób, z czego 63. proc. stanowią mężczyźni. Sytuacja fatalnie prezentuje się również u ludzi młodych, o czym pisaliśmy tutaj. Całościowy dług Polaków wynosi aż 54,7 mld zł.

Tekst: WM

FUTOPIA