Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pigułki antykoncepcyjne sprawiają, że kobiety wybierają nieodpowiednich partnerów?

Naukowcy stwierdzili to wprawdzie po przebadaniu niecałej setki kobiet, ale niewątpliwie jest to przyczynek do dalszych badań.
.get_the_title().

Ponad 500 mln kobiet na całym świecie w którymś momencie swego życia stosowało pigułki antykoncepcyjne. W Stanach Zjednoczonych na tę metodę zapobiegania ciąży wybierają 4 spośród 5 aktywnych seksualnie kobiet, w Wielkiej Brytanii – 7 na 10, a w Polsce mniej więcej 1 na 5. Choć tabletki antykoncepcyjne są bezkonkurencyjnie skuteczne (99 proc.), mają też swoją ciemną stronę. Wiele stosujących je kobiet zaczyna doświadczać wypadania włosów, bardziej bolesnych okresów, trądziku i innych zmian skórnych, nudności, bolesności i tkliwości piersi czy wahań nastroju. Okazuje się, że listę niepożądanych efektów należy wydłużyć.

W specjalistycznym magazynie „Frontiers in Neuroscience” zostały opublikowane badania, których twórcy dowodzą, że wśród niepożądanych efektów stosowania tabletek antykoncepcyjnych znajduje się też zaburzony osąd społeczny.

Kobiety przyjmujące pigułkę mają niekiedy problem z rozpoznaniem bardziej złożonych emocji, takich jak duma czy pogarda.

Close up of contraceptive pills on a pink surface

Mało wiadomo o tym, jak pigułka antykoncepcyjna działa na emocje, zdolności poznawcze i behawioralne – tłumaczy jeden z współautorów badania, Alexander Lischke z Katedry Psychologii Klinicznej i Psychoterapii na Uniwersytecie w Greifswaldzie w Niemczech. Aby zgłębić to zagadnienie, naukowcy przebadali dwie grupy kobiet – jedna składała się z 42 zdrowych kobiet przyjmujących pigułkę, a druga z 53 kobiet, które nie stosują tabletek antykoncepcyjnych. Badane miały zidentyfikować przedstawiane im przez naukowców emocje. Badacze założyli, że gdyby wśród kobiet przyjmujących pigułki rzeczywiście występował zaburzony osąd społeczny, to byłby on bardzo subtelny – dlatego wśród prezentowanych emocji znalazły się również te bardziej złożone. Obie grupy nie miały żadnego problemu z rozpoznaniem strachu czy szczęścia. Schody zaczynały się, gdy pojawiły się trudniejsze zagadnienia, w rodzaju pogardy czy dumy.

Okazuje się, że kobiety, które zażywały pigułki były o 10 proc. mniej dokładne w rozpoznawaniu złożonych emocji. Wynik nie ulegał zmianie ani w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, ani tego, czy prezentowana emocja była pozytywna czy negatywna.

Dlaczego jednak tak się dzieje? – Wiadomo, że cykliczne zmiany poziomu estrogenu i progesteronu wpływają na rozpoznawanie emocji u kobiet i wpływają na aktywność i połączenia w powiązanych obszarach mózgu. Ponieważ doustne środki antykoncepcyjne działają poprzez tłumienie poziomu estrogenu i progesteronu, można uznać, że doustne środki antykoncepcyjne również wpływają na rozpoznawanie emocji u kobiet. Dokładny mechanizm leżący u podstaw zmian w rozpoznawaniu emocji u kobiet po doustnym antykoncepcji pozostaje jednak do wyjaśnienia – tłumaczy Lischke. Autorzy badania dodają też, że lekarze powinni wziąć ich ustalenia pod uwagę, informując kobiety o ewentualnych skutkach ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Tekst: NS

FUTOPIA