Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pojawił się nowy, zaskakujący sondaż. PiS przegrywa w nim z opozycją

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, PiS przegrałby z PO i .Nowoczesną.
.get_the_title().

Najnowszy sondaż opublikowany właśnie przez „Fakt” może okazać się punktem zwrotnym w historii najnowszej polityki naszego kraju. Choć w większości sondaży z ostatnich tygodni poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spada, w dzisiejszym słupek poparcia dla tej partii po raz pierwszy nie jest najwyższy. Okazuje się, że gdyby wybory odbyły się teraz, Zjednoczona Opozycja, czyli wspólna lista Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, mogłaby liczyć w wyborach na 32 proc. poparcia, natomiast Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Polska Razem – na 28 proc. W sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie – Kukiz’15, na który zagłosowałoby 10 proc. badanych oraz SLD z poparciem w wysokości 7 proc. 3 proc. respondentów oddałoby głos na PSL, natomiast 13 proc. zadeklarowało, że nie wie, na kogo zagłosować.

Okazuje się, że za sondażowym sukcesem Zjednoczonej Opozycji stoją najmłodsi wyborcy. Wśród osób w wieku 18-24 lata, PiS znajduje się dopiero na 3 miejscu – wyprzedza go nie tylko PO łączące siły z .Nowoczesną, ale także Kukiz’15. Z kolei wśród wyborców w wieku 50-70 lat poparcie dla PiS-u wciąż jest wysokie.
Póki co PO i .Nowoczesna będą startować razem w wyborach samorządowych. Być może jednak dobry wynik w tym sondażu sprawi, że rozważą połączenie sił także przy wyborach parlamentarnych.

Sondaż przeprowadzony został metodą wywiadu telefonicznego wspieranego komputerowo przez Kantar Public w dniach 9-10 kwietnia. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 1000 Polaków w wieku od 18 lat.

Źródło: Fakt
Tekst: NS

FUTOPIA