Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pojedynczy zabieg genowy na myszach sprawił, że żyły o 7 proc. dłużej

Amerykański startup pracuje nad analogicznym rozwiązaniem dla ludzi.
.get_the_title().

Amerykański startup Rejuvenate Bio wykonał właśnie krok w kierunku wyhamowania procesu starzenia. Póki co eksperyment dotyczył myszy, ale długofalowo nadzieje wiązane są również z działaniami na większych gatunkach, a docelowo na człowieku.

Naukowcy, jak Noah Davidsohn, twierdzą, że przy pomocy techniki 'częściowego przeprogramowania’ udało im się przedłużyć życie starszych myszy aż o 7 proc. oraz poprawić markery zdrowia u leczonych gryzoni.

Metoda ta polega na modyfikacji starzejącej się komórki ulegającej tzw. zmianom epigenetycznym (wyłączanie genów i utrata ich początkowych właściwości), prowadzącym do gorszego funkcjonowania tkanek i narządów, a tym samym do przeróżnych chorób związanych z wiekiem. W eksperymencie wydolność komórki znacząco wzrasta z powodu doprowadzenia jej do stanu embrionalnego. Dzieje się to w oparciu o zwiększenie ekspresji – a więc ich odczytanie i przepisanie – czterech genów, tzw. czynników Yamanaka (Oct4, Sox2, Klf4, c-Myc – w skrócie OSKM).

fot. Newatlas

Efekt? W rezultatach opublikowanych na łamach bioRXiv czytamy, że badacze wykorzystali zmodyfikowanego wirusa, by dostarczyć właściwe geny do ciał 124-tygodniowych myszy (odpowiednik 77 ludzkich lat). Poprzez taką ingerencję przekazano komórkom informację, aby te wyprodukowały trzy czynniki Yamanaka (OSK).

Okazało się, że leczone myszy żyły jeszcze średnio przez 18,5 tygodnia, podczas gdy nieleczone tylko przez 9 tygodni.

Warto mieć na uwadze brak szczegółowych badań nad ewentualnymi skutkami ubocznymi – w innych badaniach na zwierzętach przeprogramowanie za pomocą czynników Yamanaka zostało powiązane z rozwojem raka. Naukowcy z Rejuvenate nie zauważyli co prawda oznak rozwoju guza u myszy, jednak mogło to wynikać z faktu, że nie zdążył się on rozwinąć przed śmiercią zwierząt. Rezultaty dotyczące długości życia różnią się jednak na tyle mocno, że nawet najwięksi pesymiści muszą przyznać, że trop ku długowieczności, a więc kolejne po fuzji jądrowej naukowe odkrycie z gatunku tych, które jeszcze niedawno zaliczylibyśmy do science fiction, został podjęty.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Technology Review

FUTOPIA