Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę – w 2017 roku przekroczono 200 mln zł obrotów

Miniony rok był bardzo dobry dla polskiego rynku sztuki. Zaczynamy inwestować w młodych artystów, ale rekordowe obroty podbiły dwa dzieła wielkich polskich malarzy.
.get_the_title().

Na polskim rynku sztuki obroty wzrosły o ponad 28 proc. – złożyły się na to 284 aukcje, które przyniosły łączny obrót 214,1 mln złotych. To blisko 50 mln więcej niż rok wcześniej. Coraz silniej na rynku stoi Młoda Sztuka (za pracę Wojciecha Brewki zapłacono 23,6 tys. złotych), ale poprzeczkę finansową podniosła przede wszystkim sprzedaż wielkich polskich klasyków.

W czerwcu rekordowe 3,7 mln złotych osiągnął obraz Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego”.

„Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego”, Jan Matejko

W grudniu ubiegłego roku za dzieło Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo” zapłacono w przeliczeniu ponad milion dolarów (ponad siedmiokrotny wzrost w stosunku do sprzedaży tej pracy w 2007 roku). Obie transakcje zostały zrealizowane w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Są też dowodem na to, jak dynamicznie rozwija się w Polsce rynek sztuki – kolekcjonerzy kupują coraz odważniej i nie boją się płacić więcej.

„Macierzyństwo”, Stanisław Wyspiański

Rok 2017 był także przełomowy, jeśli chodzi o cały światowy rynek sztuki. Obraz Leonarda da Vinci „Salvator Mundi” został sprzedany za 450,3 mln dolarów. Na drugim miejscu uplasowała się praca „Bez tytułu” Jean-Michela Basquiata sprzedana za 110,5 mln. Cały rynek sztuki współczesnej odnotował 7,6 proc. wzrostu.

„Salvador Mundi”, Leonardo da Vinci

FUTOPIA