Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie

Tak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Pierwszą dziesiątkę sporządzonej przez WHO listy okupuje aż 7 polskich miast.
.get_the_title().

Jakość powietrza w Polsce dramatycznie się pogarsza – taki wniosek można wyciągnąć z listy najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, którą opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż 10 miast z naszego kraju. Choć na pierwsze i drugie miejsce listy okupuje Bułgaria (a konkretnie Widyń i Dimitrowgrad), to depczą jej po piętach Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda i Nowy Sącz.

źródło: unearthed.greenpeace.org

Dalej wcale nie jest lepiej – z listy WHO wynika, że 16 miast z pierwszej 20 znajduje się w naszym kraju. Średnie roczne stężenie pyłów PM2,5 przekracza w nich 30 µg/m3. Warto przypomnieć, że wg WHO norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5 wynosi 10 µg/m3. Tymczasem w najczystszym mieście z listy, czyli mieszczącym się w północnej Finlandii Muonio, średni poziom PM2,5 wynosi 2 µg/m3.
Najbardziej zanieczyszczonym państwem na świecie okazały się natomiast Indie – aż 15 tamtejszych miast znalazło się w pierwszej 20. Stężenie pyłów PM2,5 przekracza w nich 100 µg/m3.

Źródło: unearthed.greenpeace.org
Źródło zdjęcia głównego: gazetakrakowska.pl

FUTOPIA