Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polski start-up zrobił dla NASA aplikację, dzięki której każdy może stanąć na Księżycu

W ubiegłą sobotę minęło 50 lat od momentu, kiedy Neil Armstrong postawił stopę na powierzchni Księżyca.
.get_the_title().

W tym roku obchodzimy 50 rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. 16 lipca 1969 roku statek kosmiczny misji Apollo 11 wystartował z przylądka na Florydzie. 4 dni później, 20 lipca, dowódca załogi Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Srebrnej Planecie. – To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości – powiedział. Aby uczcić kolejną okrągłą rocznicę tych wydarzeń, polski start-up Immersion stworzył wyjątkową aplikację. Powstała ona na zlecenie NASA i Instytutu Smithsonian, czyli największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, który mieści się w Waszyngtonie.

Aplikacja nosi nazwę Apollo’s Moon Shot i wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości w taki sposób, by użytkownik poczuł się jakby sam stanął na Księżycu.

Aplikacja Apollo’s Moon Shot AR to nasz pierwszy eksperyment z rozszerzoną rzeczywistością w opowiadaniu historii, który pozwala widzom doświadczyć programu Apollo w znacznie bardziej osobisty sposób. Zależało nam by oddać te wydarzenia możliwie wiernie faktom – mówi wiceprezes Instytutu Smithsonian, Charles Poe.

NASA dało nam dostęp do historycznych materiałów, jak zdjęcia czy nagrania z lądowania na Księżycu, które stały się częścią naszej aplikacji. Co więcej, postanowiliśmy wykorzystać niektóre z nich w poszczególnych sekwencjach. Przykładowo podczas symulacji startu rakiety, w tle można usłyszeć prawdziwe nagrania rozmów – tłumaczy CEO Immersion, Piotr Baczyński. Apollo’s Moon Shot pozwala nam uczestniczyć w całej misji Apollo 11, a archiwalne nagrania sprawiają, że możemy się poczuć jakbyśmy byli częścią tego historycznego wydarzenia.

Dzięki technologii AR możemy przejść się z Neilem Armstrongiem po powierzchni Księżyca i poznać wszelkie tajemnice tej misji kosmicznej.

Twórcy Apollo’s Moon Shot zapewniają, że wszystko zostało sprawdzone pod kątem prawdy historycznej. – [A]plikacja została stworzona tak, aby była dostępna i intuicyjna w obsłudze dla wszystkich, bez względu na wiek – mówi Baczyński. Darmowa aplikacja dostępna jest w App Storze i Google Play.

Zdjęcia: Apollo Moon Shot AR
Tekst: NS

FUTOPIA